Trwa ładowanie...
d323xqf
miłosz
16-07-2013 15:15

Uroczystość pogrzebowa śp. Czesława Miłosza

d323xqf
d323xqf

Dziś, 27 sierpnia odbędzie się uroczystość pogrzebowa Czesława Miłosza. O godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza święta żałobna. Po mszy kondukt z trumną zmarłego 14 sierpnia poety przejdzie ulicami Grodzką, Stradom i Krakowską na Skałkę do klasztoru oo. Paulinów.

Bezpośrednią transmisję z pogrzebu przeprowadzi TVP2 i Program II Polskiego Radia.

Msza żałobna odprawiona zostanie pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. To właśnie do kardynała przyszedł telegram od Ojca Świętego, który postanowił on udostępnić do publikacji. W liście czytamy:

"O Tobie mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza! Szukam, o Panie, Twojego oblicza" (Ps 27, 8).

Te słowa Psalmu przychodzą mi na myśl, kiedy wspominam śp. Czesława Miłosza. Wydają się one korespondować z tym, co napisał do mnie w swoim ostatnim liście: "Wiek zmienia perspektywę i kiedy byłem młody zwracanie się przez poetę o błogosławieństwo papieskie uchodziło za niestosowność. A to właśnie jest przedmiotem mojej troski, bo w ciągu ostatnich lat pisałem wiersze z myślą o nieodbieganiu od katolickiej ortodoksji i nie wiem, jak w rezultacie to wychodziło. Proszę więc o słowa potwierdzające moje dążenie do wspólnego nam celu. Oby spełniła się obietnica Chrystusowa w dzień Zmartwychwstania Pańskiego".

d323xqf

Nad Jego trumną pragnę przytoczyć również moją odpowiedź: "Pisze Pan, że przedmiotem Jego troski było «nieodbieganie od katolickiej ortodoksji» w Pańskiej twórczości. Jestem przekonany, że takie nastawienie Poety jest decydujące. W tym sensie cieszę się, że mogę potwierdzić Pańskie słowa o «dążeniu do wspólnego nam celu».

Powtarzam to dziś, jak memento, wraz z modlitwą i Mszą św. odprawioną za Jego duszę. Rodzinie Zmarłego i Przyjaciołom składam wyrazy współczucia, a wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Castel Gandolfo, 25 sierpnia 2004 r.

d323xqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323xqf