Trwa ładowanie...
powstanie warszawskie
23 kwietnia 2010, 13:34

Uroczyste obchody 62. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczyste obchody 62. rocznicy Wybuchu Powstania WarszawskiegoŹródło: Inne
djzcsgq
djzcsgq

Od piątku do wtorku trwać będą w Warszawie uroczyste obchody 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najważniejsza uroczystość odbędzie się 1 sierpnia w godzinę wybuchu powstania pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. W samo południe tego dnia na pl. Piłsudskiego będzie można zobaczyć uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Podobnie jak w latach ubiegłych, 1 sierpnia o godz. 17.00 – czyli w godzinę wybuchu powstania - na minutę staną tramwaje i autobusy, a warszawiacy na chwilę zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom.

Uroczystości rozpoczną się w piątek 28 lipca. O godz. 17.00 w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

djzcsgq

W sobotę o godz. 16.00 w rejonie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki odbędzie się inscenizacja historycznego ataku oddziałów powstańczych na ten obiekt. O godz. 19.00 na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie zorganizowany koncert dla młodzieży. Swój udział zapowiedzieli: Bauagan Mistrzów, Dj Mk Fever i Dj Krime, O.S.T.R, Fisz Emade Tworzywo, Marysia Sadowska i Grzech Piotrowski Kwartet.

W niedzielę 30 lipca o godz. 10.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Lech Kaczyński spotka się z powstańcami oraz władzami Warszawy i wręczy odznaczenia.

Poniedziałkowe obchody rozpocznie o godz. 12.00 uroczysta sesja Rady Miasta na Zamku Królewskim. O godz. 18.00 przy pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich zostanie odprawiona uroczysta msza św. i apel poległych.

Nowością podczas tegorocznych obchodów będzie przelot nad miastem samolotu B-17. 1. sierpnia po godz. 16.00 nad Warszawą zostanie z niego rozrzuconych ok. 50 tys. ulotek nawołujących do uczczenia Powstania. Ulotki przez dwa miesiące - dla osób, które je znajdą - będą biletem wstępu do Muzeum Powstania Warszawskiego.

djzcsgq

Bombowiec pojawi się na Okęciu już w poniedziałek; lądowanie przewidziano na godz. 16.00; od godz. 18.00 będzie można go oglądać z bliska.

We wtorek 1 sierpnia o godz. 17.00 powstańcy i mieszkańcy Warszawy spotkają się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, by oddać hołd bohaterom Powstania. Na godz. 19.00 przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zaplanowano modlitwę ekumeniczną. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się spektakl teatralny „Gwiazdy spadają w sierpniu”.

W tych dniach oprócz Wojskowych Powązek, gdzie od lat warszawiacy przychodzą, aby przy grobach poległych oddać hołd walczącym za Polskę, równie chętnie odwiedzane będzie zapewne Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieci i młodzież będą mogły przejść przez podziemny kanał i przyjrzeć się wiernej replice amerykańskiego bombowca Liberator. Muzeum będzie czynne od godz. 10.00 do północy, a wstęp będzie bezpłatny.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1. sierpnia powstanie miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk.

djzcsgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djzcsgq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj