Trwa ładowanie...

Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona w Barbakanie

We wtorek przed południem rozpoczęły się uroczystości związane z pożegnaniem Sławomira Mrożka; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie. Miłośnicy twórczości, zmarłego 15 sierpnia, pisarza i dramaturga mogą oddać mu hołd.

Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona w BarbakanieŹródło: PAP / Jacek Bednarczyk
d43r2iy
d43r2iy

We wtorek przed południem rozpoczęły się uroczystości związane z pożegnaniem Sławomira Mrożka ; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie. Miłośnicy twórczości, zmarłego 15 sierpnia, pisarza i dramaturga mogą oddać mu hołd.

Tuż po wystawieniu urny deszcz ustał i na chwilę na niebie pojawiło się słońce.

Obok urny znajduje się przepasana kirem biało-czarna fotografia Sławomira Mrożka, a na stoliku księga kondolencyjna. Są też wieńce od żony Susany Osorio-Mrożek, prezydenta Bronisława Komorowskiego, władz Krakowa i Małopolski oraz wydawców. Wartę honorową pełnią strażnicy miejscy.

Jako jeden z pierwszych wpis w księdze kondolencyjnej złożył prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz. "Cały czas cisną się na usta te same słowa: odszedł nakłuwacz absurdów naszego społecznego, narodowego pseudomyślenia nad Wisłą, humorysta, który dał materiał artystom scen polskich, dał nam repertuar. Nie mieliśmy go od czasów Aleksandra Fredry" - powiedział dziennikarzom Łukaszewicz.

d43r2iy

Z małopolskiego Borzęcina, rodzinnej miejscowości Sławomira Mrożka przyjechali z nauczycielami uczniowie publicznego gimnazjum. "Mrożek rzadko przyjeżdżał do Borzecina, ale Borzęcin pamięta o nim. Jest najbardziej rozpoznawalnym obok poety Józefa Barana, twórcą pochodzącym z naszej miejscowości. Powinniśmy tu być. Może uczniowie nie rozumieją jeszcze jego twórczości, ale z czasem do tego dorosną" - mówił nauczyciel historii w Gimnazjum w Borzęcinie Lucjan Kołodziejski. Przypomniał, że w szkole jest izba pamięci dedykowana pisarzowi, nazywana "Mrożkolandem". "Wiemy, gdzie stał dom, w którym urodził się Sławomir Mrożek. Wychował się w Borzęcinie i to trochę zaszczyt, że możemy chodzić tam, gdzie on" - mówiła jedna z uczennic.

Mistrz ceremonii przypomniał, że życzeniem Sławomira Mrożka było, by spoczął w Krakowie.
Ta część uroczystości jest nawiązaniem do oprawy pogrzebu Juliusza Słowackiego. W 1927 r. trumna ze sprowadzonymi do Polski po latach szczątkami poety została wystawiona właśnie w Barbakanie, a potem kondukt ruszył na Wawel.

Urna z prochami Sławomira Mrożka będzie w Barbakanie do godz. 12.30. Później zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie rozpocznie się msza św. pogrzebowa.

d43r2iy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43r2iy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj