Trwa ładowanie...

Urna z prochami Sławomira Mrożka będzie wystawiona w Barbakanie

Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona będzie w dniu pogrzebu 17 września w Barbakanie, razem z księgą kondolencyjną - poinformował w czwartek PAP wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Krakowa Filip Szatanik.

Urna z prochami Sławomira Mrożka będzie wystawiona w BarbakanieŹródło: AKPA
d7l6avc
d7l6avc

Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona będzie w dniu pogrzebu 17 września w Barbakanie, razem z księgą kondolencyjną - poinformował w czwartek PAP wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Krakowa Filip Szatanik.

Według wcześniejszych ustaleń, prochy Sławomira Mrożka zostaną złożone 17 września w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Wcześniej, o godzinie 13, w tej samej świątyni metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył będzie mszy żałobnej.

W wydanym w czwartek wspólnym komunikacie Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz Urząd Miasta Krakowa poinformowały, że w dniu pogrzebu o godz. 10 w krakowskim Barbakanie wystawiona będzie urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna.

Będzie to okazja dla mieszkańców Krakowa do pożegnania ze Sławomirem Mrożkiem.

d7l6avc

O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona karawanem konnym spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

W uroczystościach żałobnych w kościele weźmie udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele i współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Uroczystości będą jednocześnie transmitowane na telebimie ustawionym na pl. św. Marii Magdaleny.

Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców Krakowa przez ok. godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych. Na trasie konduktu przewidziane są zmiany w organizacji ruchu.

* Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat.*

d7l6avc

Pisarz (ur. 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie) przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".

W 1963 r. wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.

W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa".

d7l6avc

Powstający Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych krakowskich miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce. Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków.

Jesienią zeszłego roku została otwarta pierwsza część Panteonu Narodowego. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, pochowanego w krypcie tej krakowskiej świątyni. Prace budowlane związane z tworzeniem Panteonu potrwają jeszcze około trzech lat.

Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować siedmioosobowa kapituła, w której składzie znaleźli się: metropolita krakowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa oraz przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską. (PAP)

d7l6avc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7l6avc