Trwa ładowanie...

"Upadek Gondolinu" to ostatnia książka Tolkiena. Czekaliśmy na nią ponad 100 lat

Wiadomość o publikacji książki "Upadek Gondolinu" to prawdziwa gratka dla fanów twórczości Tolkiena. Będą mogli na nowo zagłębić się w świecie pełnym elfów, hobbitów i magów.

"Upadek Gondolinu" to ostatnia książka Tolkiena. Czekaliśmy na nią ponad 100 latŹródło: Materiały prasowe
d5wqn2x
d5wqn2x

"Upadek Gondolinu" – ostatnia książka autora "Władcy Pierścieni"

J.R.R. Tolkien to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych pisarzy naszych czasów. Jego pełne magii opowieści stanowiły inspirację dla tysięcy twórców z całego świata. Mimo że od śmierci pisarza minęło ponad 46 lat, to jego niepublikowane książki wciąż trafiają do wydawcy. To wszystko za sprawą jego syna, Christophera Tolkiena.

Dzięki jego determinacji światło dzienne ujrzały takie utwory jak: "Niedokończone opowieści", "Beren i Luthien", "Opowieść o Kullervo" czy kultowy "Silmarillion".

Tolkien rozpoczął pisanie "Upadku Gondolinu" w roku 1917, przebywając na froncie w czasie I wojny światowej. Pisarz przelał na karty powieści swoje osobiste doświadczenia bitewne. Po wojnie mężczyzna dopisał do historii kilka wierszy, jednak nigdy jej nie dokończył. Po wielu latach rękopis "Upadku Gondolinu" znalazł jego syn, Christopher i zajął się jego redakcją. Książka została wydana w 2018 r., zaś rok później przetłumaczono ją na język polski.

"Upadek Gondolinu" – opis fabuły

Mityczne miasto Gondolin stanowi kość niezgody między mistycznymi stworzeniami, które zamieszkują Śródziemie.

d5wqn2x

"W opowieści "Upadek Gondolinu" ścierają się dwie największe moce świata: jedną z nich jest Morgoth, ucieleśnienie zła, który nie pojawia się w tekście, lecz ze swej fortecy Angband dowodzi ogromną armią. Przeciwstawia mu się Ulmo, ustępujący pod względem potęgi jedynie Manwëmu, przywódcy Valarów; jest nazywany Władcą Wód, czyli wszystkich mórz, jezior i rzek, jakie istnieją pod niebem. Działa on jednak skrycie w Śródziemiu, wspierając Noldorów, szczep elfów, w których poczet zostali zaliczeni Húrin oraz Túrin Turambar" – czytamy w informacji prasowej.

"Upadek Gondolinu" to lektura idealna dla fanów "Silmarillionu", którzy chcą jeszcze bardziej pogłębić wiedze na temat świata wykreowanego przez ojca współczesnej fantastyki.

d5wqn2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5wqn2x