W sobotę w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą rozpoczął się Jesienny Festiwal Opowieści.
Podczas najbliższych dwóch tygodni wystąpią wybitni opowiadacze z różnych stron świata, m.in. Indii, Francji i Szwajcarii. Poprowadzą oni także dla wszystkich chętnych warsztaty opowiadania.
Inauguracyjny wieczór wypełniły opowieści wybitnych gawędziarzy z Indii, Francji i Polski. Przez kolejne dwa tygodnie w konstancińskim Muzeum Opowiadaczy Historii gościć będą czołowi światowi przedstawiciele tego gatunku, m.in. Lalu Narajan z Indii, Izabelle Olivier z Francji czy polska Grupa Studnia O. Oprócz występów na scenie będą oni prowadzić warsztaty ze sztuki opowiadania dla dorosłych i dzieci.
- Celem festiwalu jest ożywienie zanikającej sztuki opowiadania. Emocje wyzwolone w wyniku opowieści mogą sprowokować słuchaczy do nowych działań, zmienić ich nastawienie do świata, pobudzić ich wyobraźnię, a nawet, choć to trochę górnolotne, przewartościować ich życie - tłumaczył Michał Malinowski, pomysłodawca festiwalu.
Niezwykle istotną częścią festiwalu - oprócz występów scenicznych - są warsztaty, przeznaczone głównie dla nauczycieli.
- Będą oni uczeni, w jaki sposób konstruować historię(opowieść), jak tę wiedzę przekazywać uczniom, w jaki sposób opowiadać, jakich elementów używać, jak umiejętnie wplatać gesty, taniec czy dźwięk - powiedział Malinowski.
Jego zdaniem przekazywanie sztuki opowiadania w szkołach może być skutecznym sposobem na współczesny zanik komunikacji międzyludzkiej. Festiwal jest początkiem szeroko zakrojonego przedsięwzięcia Muzeum Opowiadaczy Historii, polegającego na przygotowaniu nauczycieli do prowadzenia w szkołach warsztatów z opowiadania dla dzieci.
Całość warsztatów i występów scenicznych podczas Festiwalu tłumaczona będzie na język polski. Program Festiwalu można znaleźć na stronie www.storytellermuseum.org.