Trwa ładowanie...

Ukaże się pierwszy e-book o Chopinie

Ukaże się pierwszy e-book o ChopinieŹródło: "__wlasne
d2eh2th
d2eh2th

Studium polskiego autora Piotra Witta, rzucające nowe światło na paryskie życie Fryderyka Chopina , ukaże się we Francji w styczniu jako e-book (książka elektroniczna). To będzie pierwsza wydana w tej formie francuska książka o genialnym kompozytorze.

Jak poinformował PAP autor, esej "Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie", opublikowany w końcu ubiegłego roku w Polsce nakładem polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyjdzie w styczniu we Francji. Ukaże się tam najpierw jako książka elektroniczna (e-book) na i-padzie, czyli przenośnym komputerze z ekranem dotykowym, dzięki wydawnictwu Leezam i przy wsparciu francuskiego ministerstwa kultury. Obecnie trwają także rozmowy w sprawie wydania książki po francusku w tradycyjnej, czyli w papierowej formie.

W wydaniu elektronicznym można także usłyszeć głos autora, który czyta część tekstu i opowiada o pracy nad swoim studium. Czytelnik, jeśli tego zapragnie, może w trakcie lektury kliknąć na ekran, odtwarzając fragment muzyki Chopina związanej z tekstem.

"Przedpiekle sławy: rzecz o Chopinie " opowiada o pierwszych, bardzo trudnych, miesiącach Chopina w stolicy Francji po jego przyjeździe z Polski. W przekonaniu autora, jego książka, oparta na słabo znanych dotąd dokumentach, burzy wiele legend narosłych wokół biografii artysty.

d2eh2th

"Życie Chopina dzieli się z grubsza na dwie epoki: przed triumfem i po triumfie. Okres po triumfie znamy w drobnych szczegółach. W przeciwieństwie do tego wcześniejsza epoka jest wciąż bardzo słabo znana" - powiedział PAP Witt.

Według Witta, ten okres paryskiej "biedy i zapoznania" kompozytora trwał znacznie dłużej niż przyjmowano do tej pory - nie pięć, ale aż 15 miesięcy. * Chopin mieszkał wówczas na nieogrzewanym poddaszu w kamienicy przy bulwarze Poissonniere, w centrum stolicy Francji.*Dotychczas przyjmowano, że sukces w sferach towarzyskich monarchii lipcowej Chopin zawdzięczał koncertowi danemu u Pleyelów 25 lub 26 lutego 1832 r. Według Witta, w rzeczywistości sukces polskiego pianisty przyszedł jednak dopiero prawie rok później.

"Nikt z biografów Chopina nie wspomina o koncercie Chopina , który miał miejsce 30 grudnia 1832 roku w rezydencji Hotel de Monaco, w ówczesnej Ambasadzie Austrii, gdzie dziś mieści się ambasada Polski. Był to wtedy najbardziej wpływowy salon muzyczny Paryża. Już w tydzień po tym koncercie Chopin stał się sławny i bogaty, został najdroższym profesorem fortepianu we Francji" - powiedział Witt.

Autor wyjaśnił, że na zapomniane przez biografów dokumenty o życiu genialnego kompozytora natrafił w paryskiej Bibliotece Narodowej, pracując nad swoją poprzednią książką o dziejach Hotel de Monaco. Inne ciekawe archiwalia spoczywały w zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Piotr Witt, historyk i krytyk sztuki, dziennikarz, od od 30 lat mieszka w Paryżu. Był komentatorem politycznym w redakcji polskiej Radia Wolna Europa od początku lat 80. do czasu zamknięcia tej rozgłośni. Napisał m.in. monografię "Ambasada Polski: Hotel de Monaco".

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszym profilu na Facebooku: tutaj !

d2eh2th
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eh2th