Trwa ładowanie...

Ukaże się nowa biografia Kazimierza Moczarskiego

Ukaże się nowa biografia Kazimierza MoczarskiegoŹródło: Inne
d3rxffk
d3rxffk

W nowej biografii Kazimierza Moczarskiego , autora Rozmów z katem , Anna Machcewicz wykorzystała nieznane dotąd źródła, m.in. IPN-owską teczkę Moczarskiego oraz wspomnienia przyjaciół. Książka ukaże się 22 stycznia.

Najbardziej znany epizod życia Kazimierza Moczarskiego to 255 dni, które spędził w jednej celi z Juergenem Stroopem, oprawcą warszawskiego getta. Owocem ich rozmów są opublikowane w 1977 roku Rozmowy z katem - zdaniem Leszka Kołakowskiego - najlepszy portret autentycznego hitlerowca, który do samego końca trwał przy swoim makabrycznym credo; był przekonany, że powodem przegrania wojny przez hitlerowców był fakt, iż byli oni zbyt dobrzy i nie dość zdecydowani w wykorzenianiu szkodliwych tendencji w Niemczech.

Książka Machcewicz to pierwsza pełna biografia Moczarskiego , której autorka podejmuje wyzwanie pokazania także życia prywatnego swojego bohatera.
- Chciałam zdjąć Moczarskiego z pomnikowego piedestału, pokazać człowieka z krwi i kości, dowiedzieć się co myślał i czuł w momentach wyborów, spróbować je zrozumieć - deklaruje Machcewicz w przedmowie.

Autorka dotarła do źródeł niewykorzystanych przez Andrzeja Kunerta , autora jedynej jak dotąd biografii autora Rozmów z katem ( Oskarżony Kazimierz Moczarski , Iskry 2006). Dotarła do przyjaciół Moczarskiego , korzystała z domowego archiwum jego córki Elżbiety, wykorzystała też zachowaną korespondencję Moczarskiego z żoną Zofią, prowadzoną podczas 11 lat, które spędził w więzieniu. W ujęciu Machcewicz losy Zofii Moczarskiej odzyskują ważne miejsce w biografii jej męża.

Autorka dotarła też do dokumentacji, jaką na temat Moczarskiego zgromadziły służby bezpieczeństwa. W IPN znalazła te materiały ze śledztwa Moczarskiego , które nie weszły do dokumentów procesowych, wśród nich donosy ujawniające okoliczności aresztowania Moczarskiego w 1945 roku. Także po opuszczeniu więzienia Moczarski był obiektem zainteresowania tajnej policji. Inwigilacja trwała do jego śmierci, a potem SB nękała jego żonę.

d3rxffk

Kazimierz Moczarski urodził się 21 lipca 1907 roku w Warszawie. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, studiował dziennikarstwo, odbył także ponad roczną służbę wojskową w Batalionie Rezerwy Piechoty nr 9 w Berezie Kartuskiej. Czas okupacji przeżył w Warszawie angażując się w działalność AK. Jako członek Związku Akcji Zbrojnej AK i brał udział w akcjach zbrojnych, następnie kierował Biurem Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

Po zakończeniu wojny Moczarski , jako członek AK, na 11 lat trafił do komunistycznych więzień. Od 2 marca do 11 listopada 1949 roku, przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, hitlerowskim oficerem odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Sam Moczarski otrzymał wyrok śmierci, który ostatecznie został jednak zmieniony na karę dożywotniego więzienia. W czasie odwilży stalinowskiej w 1956 roku Moczarki został uniewinniony i uwolniony. Pracował potem jako dziennikarz m.in. w „Kurierze Polskim”. Zmarł 27 września 1975 roku.

Książka Kazimierz Moczarski. Biografia ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.

Książka objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d3rxffk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxffk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj