Ukazały się pierwsze elektroniczne książki Narodowego Centrum Kultury
Ukazały się pierwsze e-booki Narodowego Centrum Kultury. "Chcemy być liderem zmian technologicznych wśród instytucji kultury" - powiedział we wtorek Kazimierz Monkiewicz z NCK, dodając, że Centrum nie zaprzestanie wydawania tradycyjnych książek
Ukazały się pierwsze e-booki Narodowego Centrum Kultury. "Chcemy być liderem zmian technologicznych wśród instytucji kultury" - powiedział we wtorek Kazimierz Monkiewicz z NCK, dodając, że Centrum nie zaprzestanie wydawania tradycyjnych książek.
E-booki Narodowego Centrum Kultury dostępne są dla urządzeń typu iPad oraz iPhone. Pierwsze z nich można już kupić w internetowym sklepie książkowym przez aplikację iBooks. Wybór platformy spowodowany był według zastępcy dyrektora NCK Kazimierza Monkiewicza chęcią popularyzacji polskich e-booków wśród użytkowników polonijnych, bezpieczeństwem w zakresie ochrony praw autorskich oraz możliwościami multimedialnymi książek wydawanych w tym formacie. Przedstawiciele NCK powiedzieli jednak, że instytucja pracuje też nad udostępnianiem e-książek w innych formatach, np. ePub czy Mobi.
Monkiewicz podkreślił, że instytucje kultury nie powinny lekceważyć zmian technologicznych, także na rynku wydawniczym. "Stąd pomysł Narodowego Centrum Kultury, żeby nie czekać, aż te zmiany nas zaskoczą - tylko być ich liderem i zmienić naszą strategię wydawniczą, by nie uciekając od wydań papierowych tworzyć książki także w wersji elektronicznej" - powiedział.
W pierwszej fazie projektu NCK udostępniło w internetowej księgarni kilka książek. Dwie z nich - "Po drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku" Anny Czerwińskiej-Rydel i opracowanie "Edukacja+Animacja" (premiera wersji elektronicznej na przełomie 2012/1013) oferowane będą za darmo. Reszta książek dostępna będzie w cenach niższych o ok. 20-30 proc. niż ich papierowe wydania.
Udostępnione przez NCK już teraz książki, to - oprócz biografii Korczaka - "Pestka, drops i cukierek" Grzegorza Kasdepke, "Wieczny Grunwald" Szczepana Twardocha, "Fausteria" Wojciecha Szydy, "Kultura, zarządzanie, animacja, marketing" Mileny Dragicevic-Sesic i Branimira Stojkowica, i "Wizualna komunikacja marketingowa w architekturze" Rafała Janowicza.
W najbliższym czasie w iBooks pojawi się również elektroniczna wersja "Burzy" Macieja Parowskiego a w kolejnych tygodniach kolejne książki z katalogu wydawniczego Narodowego Centrum Kultury. Trwają też prace nad wydaniem wersji elektronicznej wszystkich dotychczasowych numerów pisma "Kultura Współczesna".
NCK to państwowa instytucja kultury, której zadaniem są działania na rzecz rozwoju kultury w Polsce.