Ukazało się wydawnictwo przygotowujące do wizyty w Muzeum Auschwitz
Kilkusetstronicowa książka dla polskich edukatorów, która ułatwi im przygotowanie młodzieży do wizyty w byłym niemieckim obozie Auschwitz, ukazała się nakładem wydawnictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau.
* Kilkusetstronicowa książka dla polskich edukatorów, która ułatwi im przygotowanie młodzieży do wizyty w byłym niemieckim obozie Auschwitz, ukazała się nakładem wydawnictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau.*
W publikacji "Przygotowanie do wizyty w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz" zamieszczone zostały niezbędne informacje praktyczne dotyczące organizacji wizyty, a przede wszystkim teksty i materiały historyczne, konspekty lekcji, a także informacje dotyczące współczesnego znaczenia i funkcjonowania Miejsca Pamięci. Publikację przygotowali specjaliści z muzealnego Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, a także Rady Europy oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Książka składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy przygotowania do wizyty. Omówione są m.in. zagadnienia dotyczące tego, co powinni wiedzieć uczniowie zanim przyjadą do byłego obozu, z jakimi emocjami będą musieli sobie poradzić podczas zwiedzania, a także czemu służyć może spotkanie ze świadkiem historii.
W drugiej części, która dotyczy bezpośrednio wizyty w byłym obozie, znajdują się informacje o historii Muzeum, działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz innych instytucji edukacyjnych funkcjonujących wokół Miejsca Pamięci. Jest także krótki opis muzealnej wystawy. W jednym z rozdziałów autorzy opisują trudności, które mogą wystąpić podczas zwiedzania, zarówno organizacyjne, jak i emocjonalne.
Trzecia część nakreśla, co nauczyciel powinien zrobić po powrocie grupy z Miejsca Pamięci. Wśród podejmowanych tematów są między innymi kwestia podsumowania wizyty i powrotu do normalności, sugestie interdyscyplinarnych projektów na styku historii Auschwitz i czasów współczesnych, a także kilka scenariuszy lekcji, jak przykładowo: "Co zrobić z tym, czego nauczyliśmy się w Auschwitz".
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum powiedział, że to już drugie tego typu wydawnictwo Muzeum. W lutym 2011 roku ukazała się wersja angielska: "European pack for visiting Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum".
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi działania edukacyjne muzeum. Ma na celu przede wszystkim przekazywać młodszym pokoleniom pamięci o ofiarach Auschwitz i Holokaustu poprzez seminaria, konferencje, pobyty studyjne, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,43 mln osób, w tym ponad 446 tys. Polaków.