Trwa ładowanie...

Ukazała się książka "Stacja Treblinka"

Publikacja książki Stacja Treblinka Richarda Glazara - wydawanej po raz pierwszy po polsku relacji czeskiego Żyda ocalałego z obozu zagłady - zapoczątkowuje reedycję serii Żydzi polscy Ośrodka Karta, w której dotychczas ukazało się dotychczas siedem pozycji.

Ukazała się książka "Stacja Treblinka"Źródło: "__wlasne
d2a4exo
d2a4exo

Richard Glazar (1920-1997) urodził się w Pradze, w zasymilowanej rodzinie czeskich Żydów jako Richard Goldschmid. W 1940 roku został przez rodzinę wysłany na wieś, gdzie ukrywał się przez dwa lata. We wrześniu 1942 trafił do getta Theresienstadt, założonego przez Niemców w dawnym czeskim Terezinie, a następnie do obozu zagłady w Treblince. Tam przydzielony został jako robotnik do brygady, która zajmowała się sortowaniem rzeczy należących do mordowanych w komorach gazowych.

Przeżycie w tym miejscu miało tragiczny wymiar - Glazar był nie tylko świadkiem śmierci tysiąca ludzi, ale jego życie, podobnie jak życie innych żydowskich więźniów pracujących w obozie, zależało od śmierci innych - przywożona przez nich żywność i ubrania umożliwiały przetrwanie garstce "wybrańców".W książce "Stacja Treblinka" Glazar opisuje funkcjonowanie obozu a także okoliczności powstania więźniów i swojej ucieczki w sierpniu 1943 roku.

Wydostawszy się z obozu Glazar przedostał się do Niemiec, gdzie ukrywał swoją żydowską tożsamość i do końca wojny pracował jako czeski robotnik. W 1945 roku wrócił do Pragi i zmienił nazwisko. Po zdławieniu "praskiej wiosny" z żoną i dziećmi emigrował do Szwajcarii. W latach 60. i 70. Glazar brał udział w procesach zbrodniarzy nazistowskich jako bezpośredni świadek Zagłady.

Publikacja książki Stacja Treblinka, która po raz pierwszy ukazuje się po polsku, zapoczątkowuje reedycję serii Żydzi polscy Ośrodka Karta, w której dotychczas ukazało się siedem pozycji: Dotknięcie anioła Henryka Schoenkera , Bunkier Chaima Icela Goldsteina , Testament Barucha Milcha, Spowiedź Calka Perechodnika , Ucieczka z getta Haliny Zawadzkiej, Sobibór (relacje dwunastu ocalałych więźniów) oraz Archiwum Ringelbluma (wybór z zachowanych dokumentów).

d2a4exo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a4exo