Trwa ładowanie...

Ukazała się pięciotomowa monografia Auschwitz w języku francuskim

Pięciotomowa monografia „Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu” w języku francuskim ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – poinformował w poniedziałek rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt.

Ukazała się pięciotomowa monografia Auschwitz w języku francuskimŹródło: AFP
d5fcixn
d5fcixn

Pięciotomowa monografia Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu w języku francuskim ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – poinformował w poniedziałek rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt.

Jest to trzecie po niemieckim i angielskim tłumaczenie polskiego wydania, które ukazało się w 1995 roku. Obecne zostało uaktualnione o wyniki najnowszych badań historycznych. Obszerna, licząca 2167 stron, publikacja to najobszerniejszy zbiór naukowych opracowań kompleksowo opisujących powstanie i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Mensfelt powiedział, że monografia przedstawia dzieje obozu na szerokim tle ogólnej polityki III Rzeszy i państw z nią sprzymierzonych, prezentuje przebieg deportacji do KL Auschwitz z różnych krajów, dzieje zagłady i współodpowiedzialność wielu instytucji niemieckich i kolaboranckich za los ofiar. Przybliża również problem identyfikacji członków załogi SS. Publikacja zawiera uaktualnioną bibliografię, która zacznie znacznie poszerzono przede wszystkim o wspomnienia i relacje naocznych świadków deportowanych z Francji, jak również o prace badaczy francuskich.

d5fcixn

Dużym wyzwaniem w przypadku tej publikacji było ujednolicenie słownictwa i znalezienie odpowiednich nazw w języku francuskim dla niemieckiej nomenklatury obozowej oraz instytucji stworzonych przez SS. Problem stanowiło też przełożenie skomplikowanego niemieckiego nazewnictwa obozowej administracji SS. Najczęściej są to bowiem neologizmy niemieckie nieprzetłumaczalne dosłownie na żaden język. Dlatego też w tomie V publikacji znalazł się bardzo bogaty słownik wyrazów i zwrotów obozowych” — powiedziała koordynator wydania francuskiego Dorota Ryszka z muzealnego wydawnictwa.

Tłumaczenie na język francuski było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Fondation pour la Memoire de la Shoah. Druk sfinansowała Fundacja Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

W okupowanej Francji oraz w państwie Vichy mieszkało około 310-350 tysięcy Żydów. Z Francji do obozów zagłady deportowano ok. 75 tys. Żydów, w tym 69255 do obozu Auschwitz.Z liczby tej 41805 osób zostało zamordowanych w komorach gazowych natychmiast po selekcji, natomiast 27220 osób zarejestrowano w obozie.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku odwiedziło je około 1,4 mln osób, w tym około 63 tysiące z Francji.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w ponad 20 językach.

d5fcixn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5fcixn