Nowy tom opowiadań Etgara Kereta , jednego z najpopularniejszych prozaików izraelskich młodszego pokolenia Kolonie Knellera trafia do polskich księgarń.
Kolonie Knellera zawiera parę opowiadań i dwie dłuższe formy prozatorskie, w tym jeden z najsłynniejszych utworów autora - tytułową historię z pozagrobowego życia samobójców. Ten tekst doczekał się ekranizacji w 2007 roku, w roli głównej wystąpił Tom Waits. Tytułowe opowiadanie zbiorku było już w Polsce wydane - ukazało się w 2001 roku w tomie Pizzeria Kamikaze w Świecie Literackim.
Opowiadania Kereta , oprócz przepełnionych absurdalnym humorem scen z życia codziennego, zawierają groteskowe opisy życia pozagrobowego. W książce można znaleźć przygody samobójcy Chaima i jego kolegi Ariego, faceta z głową przestrzeloną na wylot, opowieść o dziewczynie, zakochującej się w chłopcu, który wyszedł z piekieł, historię kierowcy autobusu, który pragnie zostać Bogiem.
W pisarstwie Kereta , nazywanego izraelskim Quentinem Tarantino, widoczne są inspiracje prozą Topora i Viana . Punktem wyjścia jego opowieści są najczęściej banalne zdarzenia, którym dorabia zaskakujące, nierzadko makabryczne, podszyte czarnym humorem zakończenia.
Etgar Keret uważany za kultowego pisarza młodego pokolenia w Izraelu, publikujący swe książki w zawrotnych nakładach, jest przez jednych ceniony, przez innych oskarżany jest o skandalizowanie i nihilizm. Pisarz urodził się w 1967 roku w Tel Awiwie. Chociaż najbardziej znany jest jako prozaik, jego dorobek artystyczny obejmuje różne dziedziny sztuki. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Filmowej w Tel Awiwie. Wydałcztery tomiki opowiadań, dwa komiksy, nakręcił film, jest autorem sztuk teatralnych. Przez pewien czas prowadził program satyryczny w izraelskiej telewizji. Keret mawia, że jego ulubione słowa to ‘paradoks’ i ‘ambiwalencja’.
Kolonie Knellera opublikowało wydawnictwo WAB.