Zbiór opowiadań izraelskiej pisarki polskiego pochodzenia Idy Fink pt. Wiosna 1941 trafił właśnie do polskich księgarń. Na podstawie jednego z opowiadań tego zbioru nakręcono film, który wejdzie na ekrany polskich kin jeszcze w tym roku.
Po wkroczeniu Niemców na wschodnie ziemie Polski w 1941 roku, żyjący na tych terenach Żydzi rozpaczliwie szukają schronienia. Artur i Klara wraz z córeczką uciekają na wieś, do Emilii, chłopki, której mąż zginął na froncie. „Dobry wygląd” umożliwia Arturowi wychodzenie z kryjówki, jednak Klara i ich córka - brunetki o ciemnej karnacji - całe dnie spędzają na strychu. Ich świat to fragmenty obrazów widziane przez szpary w ścianach. Wkrótce między Arturem a Emilią rodzi się uczucie - to treść opowiadania "Rozmowa", które zostało zekranizowane jako Wiosna 1941 .
Film zrealizował izraelski reżyser Uri Barbash w 2008 roku. To pierwsza fabularna koprodukcja polsko-izraelska. Film w całości nakręcony w Polsce wejdzie na ekrany polskich kin jeszcze w tym roku.
W skład tomu Wiosna 1941 wchodzą opowiadania ze zbiorów Skrawek czasu i Ślady, opublikowane także w Odpływającym ogrodzie (W.A.B. 2003), książce zbierającej wszystkie krótkie utwory autorki.
Ida Fink urodziła się w Zbarażu w 1921 roku. W 1942 roku uciekła z getta i ukrywała się do końca wojny. Od 1957 roku mieszka w Izraelu. Opublikowała m.in. powieść Podróż , wydaną po raz pierwszy w 1990. Otrzymała nagrodę im. Anny Frank, nagrodę Buchmanna przyznawaną przez Instytut Yad Vashem, a także nagrodę Premio Moravia, ostatnio zaś - Sapir Prize. Jej nazwisko znalazło się na ogłoszonej przez National Jewish Book Center w Nowym Jorku liście stu najważniejszych autorów żydowskich.