Trwa ładowanie...
18-03-2013 11:45

Ukazała się książka o wyprawie Canoandes'79

"Canoandes. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk" - to tytuł książki opisującej wspomnienia krakowskich podróżników, którzy w 1981 r. odkryli i przepłynęli najgłębszy kanion świata - Kanion Colca w Peru. Publikacja trafiła do księgarń.

Ukazała się książka o wyprawie Canoandes'79Źródło: "__wlasne
ddubx00
ddubx00

"Canoandes. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk" - to tytuł książki opisującej wspomnienia krakowskich podróżników, którzy w 1981 r. odkryli i przepłynęli najgłębszy kanion świata - Kanion Colca w Peru. Publikacja trafiła do księgarń.

Głównym autorem książki jest kierownik ekspedycji Canoandes'79 Andrzej Piętowski. Teksty napisali też podróżnicy: Piotr Chmieliński, Stefan Danielski i Dariusz Raczko.
W liczącej prawie 200 stron publikacji znalazło się blisko sto kolorowych i czarno-białych fotografii z ekspedycji. Tytuł każdego z dziewięciu rozdziałów nosi nazwę miejsca, w którym podróżnicy się znaleźli, a były to kolejno: Meksyk, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Ekwador, Peru, Kanion Colca.

Jak napisał we wstępie do książki Piotr Chmieliński, "pomysł wyprawy na drugą półkulę (...) wydawał się w Polsce końca lat 70. XX w. wręcz niedorzeczny. Zdobycie pozwolenia na wyjazd, wydanie paszportów, otrzymanie wiz nastręczały poważnych trudności. Kompletowanie sprzętu, żywności, załatwianie ciężarówki w czasach, gdy brakowało podstawowych produktów, wymagało sporego wysiłku i sprytu".

Wszyscy członkowie zespołu (Jacek Bogucki, Marek Byliński, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Stanisław Grodecki, Tomasz Jaroszewski, Włodek Herman, Jan Kasprzyk, Krzysztof Kraśniewski, Jerzy Majcherczyk, Andrzej Piętowski, Józef Woch) byli studentami bądź absolwentami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i należeli do Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze.

ddubx00

Dzięki uczelni i klubowi - jak wyjaśnił w książce Chmieliński - w półtora roku udało się zgromadzić rzeczy niezbędne do realizacji ekspedycji: sprzęt ważący niemal 25 ton, 21 kajaków i nową ciężarówkę Star 266 z przyczepą.

Akademicka wyprawa kajakowa Canoandes'79 była najdłuższą nieżeglarską podróżą XX w. - trwała 33 miesiące, od 6 czerwca 1979 r. do 4 lutego 1982 r. Polscy kajakarze przejechali ponad 100 tys. km szukając dojazdu do górskich rzek Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Pokonali 23 rzeki, z których 13 nikt przed nimi nie przepłynął. Jako pierwsi zdobyli Kanion Colca w Peru - uznano ich również za odkrywców tego najgłębszego na świecie kanionu. Ich wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

Ściany Colca wznoszą się - licząc od poziomu rzeki - na ponad 3,6 tys. metrów (lewa) i prawie 4,2 tys. metrów (prawa). Kanion Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.

Polacy skorzystali z prawa odkrywców do ochrzczenia nieznanych dotąd terenów. W Kanionie Colca pozostawili polskie nazwy: Cascadas Juan Pablo II (Wodospady Jana Pawła II) i Canon de los Polacos (Kanion Polaków - w najgłębszej jego części). W dwóch wioskach - Huambo i Cabanaconde - nazwano ulice Alejami Polaków (Avenida los Polacos). Avenida Polonia pojawiła się w miasteczku Chivay (stolica prowincji Calloma, w której znajduje się Kanion Colca). Cztero- i półkilometrowa aleja biegnie od mostu Inków, wzdłuż rzeki Colca, aż do gorących źródeł w La Calera.

ddubx00

Andrzej Piętowski powiedział PAP, że odkrycie Kanionu Colca i innych rzek w obu Amerykach było wielką promocją dla polskiego kajakarstwa i dla samej Polski. "O naszej wyprawie pisały opiniotwórcze pisma geograficzne m.in. +National Geographic+, +Outside+, +Canoe and Kayak+ - tym samym przełamaliśmy hermetyczną dominację anglosaską w świecie odkrywców i prasie podróżniczej. W Peru kajakarze pojawiający się nad rzeką Colca do dziś są nazywani przez miejscową ludność +los canoistas Polacos+, czyli +polskimi kajakarzami+" - opisał Piętowski.

ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj