Trwa ładowanie...
d1vlr1m

Ukazała się książka o Wincentym Wierzejewskim

d1vlr1m
d1vlr1m

W poznańskim Centrum Kultury Zamek odbyła się w poniedziałek promocja książki _Wincenty Wierzejewski. Działaj, twórz i nie bój się życia_ o zapomnianym komendancie Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego.

Monografia Wincentego Wierzejewskiego została wydana w 90. rocznicę powstania wielkopolskiego.

Jak powiedział autor książki, Szymon Dąbrowski, do tej pory o Wierzejewskim nie było wiadomo zbyt wiele. Przypomniał, że Wierzejewski poza tym, że w 1912 założył wielkopolski skauting, zasłynął jako współorganizator przygotowań do uwolnienia z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego.

- Podwładni Wierzejewskiego skontaktowali się w Magdeburgu ze strażnikami więziennymi i zorientowali się w godzinach transportu więźniów. W Poznaniu został przygotowany lokal dla Piłsudskiego i oddział ochrony. W międzyczasie wybuchła jednak rewolucja w Niemczech i było wiadomo, że Piłsudski zostanie zwolniony, więc zaniechano całej akcji - powiedział Dąbrowski.

Wincenty Wierzejewski urodził się w 1889 roku w Poznaniu. Był jednym z założycieli pierwszego w Wielkopolsce zastępu skautowego. W 1917 r. w zaborze pruskim założył Polską Organizację Wojskową. Pomagała ona dezerterować Polakom z armii niemieckiej, gromadziła broń i produkowała fałszywe dokumenty.

d1vlr1m

Wierzejewski brał udział w powstaniu wielkopolskim. Walczył na froncie ukraińskim i bolszewickim. Został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Od 1939 roku przebywał na emigracji. W latach 1940-1945 w I Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie m.in. w Szkocji był organizatorem I Brygady Strzelców pod dowództwem gen. Gustawa Paszkiewicza.

*Po II wojnie światowej nie wrócił do Polski. Osiadł w Anglii, gdzie do końca życia prowadził pracownię artystyczną. Malował, miał drukarnię, rzeźbił. Zmarł w 1972 roku. * Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów.

d1vlr1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vlr1m