Trwa ładowanie...
d1vk91o

Ukazała się książka o Wincentym Wierzejewskim

d1vk91o
d1vk91o

W poznańskim Centrum Kultury Zamek odbyła się w poniedziałek promocja książki _Wincenty Wierzejewski. Działaj, twórz i nie bój się życia_ o zapomnianym komendancie Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego.

Monografia Wincentego Wierzejewskiego została wydana w 90. rocznicę powstania wielkopolskiego.

Jak powiedział autor książki, Szymon Dąbrowski, do tej pory o Wierzejewskim nie było wiadomo zbyt wiele. Przypomniał, że Wierzejewski poza tym, że w 1912 założył wielkopolski skauting, zasłynął jako współorganizator przygotowań do uwolnienia z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego.

- Podwładni Wierzejewskiego skontaktowali się w Magdeburgu ze strażnikami więziennymi i zorientowali się w godzinach transportu więźniów. W Poznaniu został przygotowany lokal dla Piłsudskiego i oddział ochrony. W międzyczasie wybuchła jednak rewolucja w Niemczech i było wiadomo, że Piłsudski zostanie zwolniony, więc zaniechano całej akcji - powiedział Dąbrowski.

Wincenty Wierzejewski urodził się w 1889 roku w Poznaniu. Był jednym z założycieli pierwszego w Wielkopolsce zastępu skautowego. W 1917 r. w zaborze pruskim założył Polską Organizację Wojskową. Pomagała ona dezerterować Polakom z armii niemieckiej, gromadziła broń i produkowała fałszywe dokumenty.

d1vk91o

Wierzejewski brał udział w powstaniu wielkopolskim. Walczył na froncie ukraińskim i bolszewickim. Został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Od 1939 roku przebywał na emigracji. W latach 1940-1945 w I Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie m.in. w Szkocji był organizatorem I Brygady Strzelców pod dowództwem gen. Gustawa Paszkiewicza.

*Po II wojnie światowej nie wrócił do Polski. Osiadł w Anglii, gdzie do końca życia prowadził pracownię artystyczną. Malował, miał drukarnię, rzeźbił. Zmarł w 1972 roku. * Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj