Trwa ładowanie...

Ukazała się książka o strojach ludowych Europy

Ukazała się książka o strojach ludowych EuropyŹródło: Inne
d3lu9yt
d3lu9yt

Stroje ludowe noszone dawniej i obecnie w 37 krajach naszego kontynentu prezentuje prof. Barbara Bazielich w książce _Kolory Europy_, wydanej w przededniu 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nakładem Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Kolory Europy przynoszą nam interesujący i wielobarwny obraz wielości tradycji i estetyk ludowych w krajach współczesnej Europy - kontynentu, którego mieszkańcy jakby na przekór toczącemu się procesowi integracji politycznej i ekonomicznej dobitnie akcentują potrzebę ochrony kultury ludowej i narodowej - podkreślił dyrektor muzeum Leszek Jodliński.

Autorka prezentuje kolejne stroje, analizując uwarunkowania gospodarcze, społeczne, religijne i geograficzne poszczególnych krajów. Książkę ilustruje prawie 280 fotografii historycznych oraz współczesnych. Prof. Bazielich omówiła stroje z 37 krajów, pomijając małe państwa-księstwa, takie jak San Marino, Monte Carlo, Andora, Lichtenstein, Luksemburg, gdzie stroje ludowe upodobniają się często do noszonych w krajach ościennych.

Jak zauważa prof. Barbara Bazielich, obrzędowe uroczystości, podobnie jak codzienność, niedziela i święto, wymagają dostosowania form odzieży i stroju do wieku i stanu osób oraz do okoliczności. Znajduje to odzwierciedlenie w odpowiednim gatunku tkanin, modelu określonej części odzieży, sposobie noszenia, wystawniejszych ozdobach takich jak hafty, koronki, wstążki i biżuteria.

d3lu9yt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lu9yt