Trwa ładowanie...
muzeum
23-04-2010 13:54

Ukazała się kolejna księga Polaków deportowanych do Auschwitz

Ukazała się kolejna księga Polaków deportowanych do AuschwitzŹródło: Inne
d2edxo5
d2edxo5

Księga Pamięci - Transporty Polaków do KL Auschwitz z Lublina i innych miejscowości Lubelszczyzny 1940-1944 ukazała się nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - podało biuro prasowe muzeum.

- Intencją autorów, którzy zebrali i opracowali ogromny materiał dokumentalny, było upamiętnienie ponad siedmiu tysięcy osób deportowanych przez Niemców z Lubelszczyzny do obozu Auschwitz. Większość z nich została zgładzona - powiedział rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

Księga to rezultat kilkuletniej pracy zespołu historyków muzeum. W trzytomowej publikacji każdy z 37 transportów do obozu został opisany w oddzielnym rozdziale, do którego dołączono zarówno fragmenty wspomnień byłych więźniów z danego transportu, jak i kopie oryginalnych dokumentów i fotografii. Pochodzą one ze zbiorów Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Część z nich przekazali byli więźniowie lub ich rodziny.

d2edxo5

Obecna Księga jest już czwartą tego typu publikacją.Dotychczasowe poświęcone były mieszkańcom dystryktów: warszawskiego (26 tysięcy nazwisk osób deportowanych), krakowskiego (18 tysięcy nazwisk) oraz radomskiego (16 tysięcy nazwisk). W przyszłości wydawnictwo planuje wydanie Ksiąg poświęconych Polakom deportowanym z ziem wcielonych do III Rzeszy: Wielkopolski, Pomorza, Ziemi Ciechanowskiej i Białostockiej. Opracowane będą też dostępne dokumenty o deportacjach Żydów z Górnego Śląska.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 7,7 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w 14 językach.

d2edxo5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2edxo5