Ukazała się biografia mieszkającej w Żywcu księżnej Marii Krystyny Habsburg. Wydanie publikacji w formie wywiadu-rzeki zbiega się z 86. urodzinami arystokratki, które przypadną w najbliższy wtorek - poinformował rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.
Terteka dodał, że żywiecki lekarz Krzysztof Błecha i historyk Adam Tracz przeprowadzili z księżną wielogodzinne rozmowy. W ten sposób powstał liczący 250 stron wywiad.
- Z kart książki czytelnik pozna szereg ciekawych faktów z życia Marii Krystyny. Wielką zaletą publikacji są wspomnienia i anegdoty z dzieciństwa księżnej - dodał rzecznik.
Księżna Maria Krystyna Habsburg powiedziała, że od dawna nosiła się z zamiarem spisania swojej historii.
- Nie wiem jak długo będzie mi dane jeszcze żyć, dlatego postanowiłam utrwalić historię mego życia w postaci wywiadu. Już od dawna wielokrotnie myślałam o napisaniu autobiografii, ale zawsze coś stawało mi na przeszkodzie. W tym roku jednak udało się i efektem kilkumiesięcznej współpracy mojej i panów Adama Tracza oraz Krzysztofa Błechy jest książka Księżna, oparta na moich wspomnieniach. Opisuje moją rodzinę i mnie od końca XIX wieku do czasów współczesnych - powiedziała arystokratka.
Księżna dodała, że publikacja powinna rozwiać wiele nieporozumień, półprawd i legend, które narosły wokół jej osoby i rodziny. Zawiera też nieujawnione do tej pory kulisy życia żywieckiej linii Habsburgów. Książkę ilustruje około 150 zdjęć i reprodukcji dokumentów, w większości nie opublikowanych dotychczas.
Żywieccy Habsburgowie są Polakami. Arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Po II wojnie światowej władze PRL odebrały Habsburgom polskie obywatelstwo. Przywrócono je dopiero w 1992 roku.
Rodzina żywieckich Habsburgów jest blisko spokrewniona z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II.