Trwa ładowanie...

Ukazała się biografia Bronisława Malinowskiego

Share
Ukazała się biografia Bronisława Malinowskiego
Źródło: Inne
d98ryu2

Odyseja antropologa - taki tytuł nosi biografia polskiego badacza i podróżnika Bronisława Malinowskiego , która w poniedziałek trafi do księgarń. Autorem jest australijski antropolog Michael Young.

Dla pokoleń socjologów, etnologów i historyków kultury postać Bronisława Malinowskiego należy do panteonu klasyków. To jeden z ojców założycieli antropologii społecznej, twórca metody badań terenowych. Jego koncepcje mitu, magii czy pierwotnej gospodarki ciągle cieszą się uznaniem badaczy. Dla literaturoznawców Malinowski jest przyjacielem Witkacego i pierwowzorem kilku bohaterów z jego powieści i dramatów.

Przed Malinowskim antropolodzy prawie nie prowadzili badań terenowych. To on sformułował aktualne do dziś dnia postulaty badania pierwotnych społeczności, takie jak konieczność nauczenia się miejscowego języka, zamieszkanie na długi czas w obrębie opisywanej grupy, przestrzeganie miejscowych praw i zwyczajów. Wedle Malinowskiego , najważniejszym celem etnografa i antropologa jest uchwycenie tubylczego punktu widzenia, stosunku krajowca do życia, zrozumienie jego poglądu na świat.

d98ryu2

Książka Michaela Younga przedstawia wczesne lata życia Malinowskiego , poczynając od młodości w rodzinnym Krakowie do wyjazdu z Australii w roku 1920. Young wykorzystał dokumenty zgromadzone przez córkę Malinowskiego , Helenę - listy, niepublikowane pamiętniki i rękopisy. Opisuje Malinowskiego jako niespokojnego ducha, zamiłowanego podróżnika, przytacza nowe fakty mówiące o osobowości, życiu prywatnym i pierwszych latach kariery antropologa.

Bronisław Malinowski urodził się 7 kwietnia 1884 w Krakowie. Większość życia zawodowego spędził w Wielkiej Brytanii i USA oraz na wyspach Melanezji w zachodniej części Oceanii, gdzie prowadził badania terenowe. W latach 1902-1906 Malinowski studiował na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia kontynuował do roku 1913 na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1914-1920 prowadził badania terenowe społeczności tradycyjnych w Australii i Oceanii, m.in. na Wyspach Triobranda. *W 1927 roku objął profesurę i kierownictwo Katedry Antropologii na Uniwersytecie Londyńskim. * Najbardziej znane prace Malinowskiego to Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji oraz Argonauci Zachodniego Pacyfiku . Uczony zmarł 16 maja 1942 w New Haven w Stanach Zjednoczonych.

Książka Odyseja antropologa ukazała się nakładem wydawnictwa Twój Styl.

d98ryu2

Podziel się opinią

Share
d98ryu2
d98ryu2