Trwa ładowanie...
kultura
23 kwietnia 2010, 13:46

Ukazała się bibliografia zakonu paulinów

Ukazała się bibliografia zakonu paulinówŹródło: Inne
d3mj2im
d3mj2im

Najobszerniejszy dotychczas wykaz wszelkich źródeł i publikacji na temat zakonu paulinów zawiera _Bibliografia zakonu paulinów za lata 1500-1990_, której pierwszy tom ukazał się właśnie nakładem redakcji Studia Claromontana w Warszawie.

Dzieło autorstwa paulina o. Janusza Zbudniewka i Henryka Czerwienia obejmuje 18 tys. 340 pozycji. Jego wydanie wpisuje się w trwający jubileusz 700-lecia zatwierdzenia Konstytucji Zakonu Paulinów.

Jak podkreślił we wtorek rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń, autorzy zapraszają każdego do poznania blisko ośmiowiekowej posługi paulinów nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Według ojca Tomonia, ich dzieło rozszerza i pogłębia całą dotychczasową wiedzę o przeszłości zakonu.

Od dziś, w dalszych studiach historycznych i naukach pokrewnych odnoszących się do paulinów, w każdej poważnej dyskusji o źródłach zakonu paulinów, o tożsamości paulinów, ich wkładzie w dzieje Kościoła lub kulturę Europy czy Ameryki, mówić już będziemy mogli tylko wtedy, kiedy wcześniej sięgniemy po Bibliografię... - uważa o. Tomoń.

Jak informują autorzy, zbiór zaprezentowany w tym tomie stanowi katalog dzieł, większych lub mniejszych artykułów, a nawet notatek prasowych, po epokę nowożytną i współczesność. Zawiera m.in. informacje o prawodawstwie zakonu, liturgii, duchowości i działalności duszpasterskiej oraz klasztorach w Polsce i na świecie.

Janusz Zbudniewek zapowiada dwa kolejne tomy Bibliografii.... Pierwszy z nich ma być poświęcony sprawom konwentu i sanktuarium jasnogórskiego ze wszystkimi ich odniesieniami do życia duchowego, społecznego, kulturowego, a także militarnego, ale przede wszystkim dziejom i roli kultu świętego wizerunku Maryi, który wyznaczył swoisty kierunek duszpasterstwa i patriotycznego zaangażowania całej wspólnoty paulińskiej w różnych sytuacjach narodu i państwa.

Tom trzeci poświęcony zostanie wyłącznie szeroko rozumianemu duszpasterstwu, prowadzonemu na terenie sanktuarium w tradycyjnych formach nabożeństwa, pielgrzymek, zjazdów, jak również współczesnej posłudze duszpasterskiej, w tym za pomocą medialnego oddziaływania przez prasę, radio i telewizję, a także obecności duszpasterzy w poradniach psychologicznych i przy telefonie zaufania.

d3mj2im
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mj2im

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj