Trwa ładowanie...

Ukazała się autobiografia Dudzińskich

Ukazała się autobiografia DudzińskichŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

* Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich - taki tytuł nosi opowieść o życiu małżeństwa pisarki, córki Stanisława Dygata i jednego z najbardziej znanych polskich rysowników. Mająca formę słownika książka właśnie trafia do księgarń.*

Debiutem literackim Magdy Dygat była wydana w 2001 roku książka Rozstania , w której autorka zawarła wspomnienia o swojej rodzinie, dzieciństwie i młodości nie cofając się przed obnażeniem najbardziej intymnych sekretów rodzinnych. We wspomnieniach córki Stanisław Dygat jest wiecznym chłopcem, a macocha - Kalina Jędrusik - osobą zimną i wyrachowaną. Rozstania wielu recenzentów oburzyły swoją szczerością.

Ukazujący się właśnie Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich porusza tematykę lżejszą, mniej kontrowersyjną. To wspólne dzieło Magdy i Andrzeja Dudzińskich . Opowiadają oni historie ze swojego życia, które spędzili obracając się w artystycznych kręgach Warszawy i Nowego Jorku. Opowieści ujęli w formie alfabetycznie ułożonych haseł - od „Aarvarka”, czyli prosięcia ziemnego po „Zębatego Macieja”. Pomiędzy mieści się galeria sylwetek przyjaciół, historii rodzinnych, opisy miejsc bliskich sercom autorów, życiorysów ukochanych zwierzaków domowych, cytatów z ulubionych autorów a także rysunków Andrzeja Dudzińskiego .

Dudzińscy piszą o swojej przyjaźni m.in. ze Stanisławem Barańczakiem , Małgorzatą Braunek, Januszem Głowackim , Gustawem Holoubkiem, Jerzym Ilgiem, Czesławem Miłoszem , Adamem Zagajewskim . Jak wynika ze wstępu, autorzy wybierali głównie tych ze swoich przyjaciół, o których pamiętali jakieś zabawne anegdotki. W sumie haseł jest 171.

d2ghv2b

Ciekawa jest historia ptaka Dudiego - jednego z najpopularniejszych postaci z rysunków Dudzińskiego . Na pierwszych szkicach, powstałych pod koniec lat 60., Dudi wyglądał inaczej niż obecnie - miał grube nogi i obfitą czuprynę, choć wielki dziób, świdrujące oczka i abstrakcyjne poczucie humoru już wtedy zapowiadały jego dojrzałe oblicze z lat 80.

Po 1977 roku, kiedy Dudzińscy wyemigrowali do USA Dudi wyłysiał. Ponieważ historyjki o nim zaczęły regularnie ukazywać się w „Szpilkach” autor uznał za stosowne przerzedzić ptakowi czuprynę, żeby ograniczyć liczbę kresek i ułatwić sobie pracę. Dudiego prześladowała cenzura - w postaci ptaka, który wygłasza abstrakcyjne i często mało zrozumiałe komentarze do codzienności, dopatrzono się drwiny z sekretarza Gierka. * Dudziński wspomina, że niemal co tydzień musiał zmieniać wypowiedzi rysunkowego ptaka.*

Autorzy - Magda i Andrzej Dudzińscy - poznali się jako nastolatkowie w lecie 1960 roku podczas wakacji w Sopocie. Siedem lat później wzięli ślub. W połowie lat 70. wyemigrowali do USA, od kilku lat mieszkają w Warszawie. Książka Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj