Trwa ładowanie...

Ukazał się XV tom Encyklopedii Katolickiej

XV tom Encyklopedii Katolickiej - monumentalnego dzieła powstającego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - zaprezentowano we wtorek w Lublinie. Zawiera on ponad 1,5 tys. haseł, od "pastoralna psychologia" do "Porphyreon".

Ukazał się XV tom Encyklopedii KatolickiejŹródło: "__wlasne
dv93a1d
dv93a1d

XV tom Encyklopedii Katolickiej - monumentalnego dzieła powstającego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - zaprezentowano we wtorek w Lublinie. Zawiera on ponad 1,5 tys. haseł od "pastoralna psychologia" do "Porphyreon".

Encyklopedia Katolicka prezentuje głównie zagadnienia doktrynalne i działalność Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów chrześcijańskich, a także wspólnot religijnych i religii niechrześcijańskich.

"Mimo że encyklopedia nazywa się katolicka, to nie zawężamy pojęcia katolicki do jednej konfesji, do wyznania katolickiego. Znaczenie słowa katolicki postrzegamy jako powszechny, dostępny dla wszystkich" - powiedział PAP redaktor naczelny Encyklopedii dr Edward Gigilewicz.

Pierwszy tom Encyklopedii Katolickiej wydano w 1973 r.Gigilewicz powiedział, że łącznie encyklopedia będzie liczyła 20 tomów, w których w sumie znajdzie się ok. 35 tys. haseł, a wiele z nich to hasła wieloczłonowe. Wydawanie Encyklopedii ma się zakończyć w ciągu najbliższych dwóch lat. Trwają już prace nad udostępnieniem encyklopedii w internecie oraz na nośnikach elektronicznych.

Autorami haseł do XV tomu encyklopedii jest ponad 400 osób. Wśród nich są m.in. wyznawcy prawosławia, protestanci, anglikanie a także muzułmanie. Jak tłumaczy Gigilewicz hasła z dziedziny religii i religioznawstwa opracowane zostały zgodnie z zaleceniami Soboru Watykańskiego II – w duchu ekumenizmu i poszanowania różnych religii i wyznań.

dv93a1d

"Skupiliśmy się na tworzeniu encyklopedii, która jednocześnie jest encyklopedią powszechną, ale też specjalistyczną w zakresie szeroko rozumianej religiologii ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień chrześcijańskich, ale w wymiarze ekumenicznym" - dodał. Jako przykład podał hasło "pogrzeb", przy którym można znaleźć informacje na temat pogrzebów w różnych religiach.

Encyklopedia podejmuje też zagadnienia filozoficzne i humanistyczne, w tym literaturę i sztukę chrześcijańską. Wiele miejsca poświęcono historii Kościoła katolickiego w Polsce, jego roli w kulturze polskiej a także w dziejach Kościoła powszechnego. Istotną rolę odgrywają hasła z zakresu nauk społecznych i ekonomii przedstawiane też w ujęciu nauki społecznej Kościoła.

"Na przykład hasło "podatek" oprócz wiedzy ekonomicznej jest uzupełnione informacją na temat stanowiska Kościoła w sprawach podatkowych. Angażujemy takie dyscypliny jak filozofia przyrody, psychologia, pedagogika, socjologia, żeby nasze ujęcia były bardziej komplementarne" – zaznaczył Gigilewicz.

Opracowanie i wydanie encyklopedii katolickiej zlecił KUL-owi Episkopat Polski w 1948 r.Ówczesny biskup lubelski i jednocześnie Wielki Kanclerz KUL Stefan Wyszyński pisał wtedy w liście do rektora KUL, że encyklopedia ma odpowiadać na potrzeby inteligencji w Polsce i "pilne wymagania ludzi szukających prawdy o Kościele".

dv93a1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj