Trwa ładowanie...
d29coz4

Ukazał się słownik biograficzny o ofiarach Auschwitz z Żywiecczyzny

d29coz4
d29coz4

Słownik biograficzny mieszkańców Żywiecczyzny, którzy zginęli w niemieckim obozie Auschwitz, ukazał się na rynku wydawniczym. Autor słownika, bielski pasjonat historii Jerzy Klistała, zamieścił w nim około 1250 biogramów - poinformował rzecznik burmistrza Żywca, Tomasz Terteka.

Rzecznik powiedział, że publikacja zawiera biogramy księży, nauczycieli, działaczy społeczny, a także zwykłych obywateli, którzy ponieśli śmierć w Auschwitz.
- Jest to pierwsza publikacja, która w sposób całościowy opisuje tragiczne losy więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego, którzy trafili do niego z Żywiecczyzny - zaznaczył Terteka.

Książka została wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej. Terteka podkreślił, że trafi ona przede wszystkim do szkół. Kupić ją będzie można także w żywieckich księgarniach.

Autor publikacji w ostatnich latach wydał książki na temat ofiar obozów koncentracyjnych z Rybnika, Wadowic, Raciborza, Wodzisławia Śląskiego oraz Bielska Białej.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innej narodowości.

W listopadzie 1939 roku Niemcy włączyli Żywiecczyznę w skład Rzeszy Niemieckiej.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj