Ukazał się pierwszy tom Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego
Pierwszy tom sześcioczęściowej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego trafił do polskich księgarń.
Pomysł wydania Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego narodził się w 1994 roku – w 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W 1997 roku ukazała się pierwszy wolumin – tom czwarty encyklopedii, zawierający m.in. słownik kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, archiwalne wykazy pacjentów szpitali powstańczych i żołnierzy Powstania wziętych do niewoli niemieckiej.
W następnych latach ukazały się tomy trzeci (zawierający kalendarium wydarzeń powstańczych) oraz piąty i szósty – skupiające kilkadziesiąt tysięcy not biograficznych uczestników powstania.
– Ten pierwszy tom tworzy razem z drugim, ostatnim, którego spodziewamy się za rok - tę właściwą encyklopedię Powstania Warszawskiego – powiedział przewodniczący Rady Naukowej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego prof. Jerzy Kłoczowski.
W pierwszym tomie znajduje się zbiór haseł opisujących sytuację w Warszawie przed wybuchem powstania, w czasie jego trwania oraz po kapitulacji. Nie obejmuje haseł biograficznych.
– Pierwszy tom poświęcony jest po prostu bitwie warszawskiej - najdłuższej bitwie polskiej w II wojnie światowej – zaznaczył prof. Kłoczowski.
Jego zdaniem, nowy tom encyklopedii jest krokiem naprzód w zrozumieniu przede wszystkim strony wojskowej tej bitwy. Jak wyjaśnił, w tomie drugim znajdzie się opis całego zaplecza społecznego i politycznego Powstania.
– Całość zebranych danych daje jedyną w swoim rodzaju możliwość wglądu w żołnierską społeczność walczącej Warszawy i tym samym lepszego, pogłębionego rozumienia Powstania, tak mocno wrośniętego w społeczność wojennej Warszawy – ocenił.
Pierwszy tom encyklopedii ma 1000 stron; kosztuje 100 zł.