Trwa ładowanie...

Ukazał się najnowszy tomik poezji Szymborskiej

Ukazał się najnowszy tomik poezji SzymborskiejŹródło: Inne
d289dnz
d289dnz

W Sztokholmie ukazał się najnowszy tomik poezji Wisławy Szymborskiej , zyskując od razu świetne recenzje i tytuł "poetyckiego bestselleru".

Autorem przekładu noszącego tytuł Ett kolon (_ Dwukropek_) jest Anders Bodegard najwybitniejszy szwedzki tłumacz literatury polskiej, wyróżniony za swą twórczość translatorską polskimi i szwedzkimi odznaczeniami oraz nagrodami.

Dzięki jego - ocenianym jako "kongenialne" - przekładom, * Szymborska jest w Szwecji jednym z najpopularniejszych zagranicznych poetów* i nawet zdarza się, iż tutejsi politycy cytują w wystąpieniach co celniejsze fragmenty jej wierszy.

d289dnz

Polską poetkę określa się jako grand old lady europejskiej poezji, a każdy z jej kolejnych tomików staje się czytelniczym przebojem na szwedzkim rynku księgarskim. Dotychczas ukazały się cztery zbiory jej wierszy (niektóre następnie wznawiane) oraz wybór felietonów z cyklu Lektury Nadobowiązkowe.

Ukazanie się _ Dwukropka_ opublikowanego przez wydawnictwo Ellerstroms, dało okazję recenzentom do przypomnienia, że dla wielu laureatów Nagroda Nobla była właściwie kresem ich literackiej twórczości. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku. Ich siły twórcze wyczerpywały się podczas udziału w uroczystościach i pod wpływem stałej presji mediów domagających się wywiadów, nagrań i spotkań.

Nic podobnego nie stało się na szczęście w przypadku Szymborskiej , liczącej sobie już prawie 85 lat - stwierdza Jan Arnald recenzent dziennika Dagens Nyheter. Wskazuje on w tekście opublikowanym w poniedziałek, iż mimo wkroczenia poetki w "jesienny wiek" treść Dwukropka dowodzi nadal jej ogromnej mocy obserwacji stale zmieniającej się rzeczywistości.

d289dnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d289dnz