Trwa ładowanie...

Ukazał się leksykon polskich pism kulturalnych po 1989 roku

Ukazał się leksykon polskich pism kulturalnych po 1989 rokuŹródło: "__wlasne
d5cz8i6
d5cz8i6

Nakładem katowickiego Wydawnictwa "Śląsk" ukazał się obszerny leksykon "Pisma kulturalne w Polsce po 1989 roku" pod redakcją*Jacka Gałuszki, Grażyny Maroszczuk i Agnieszki Nęckiej. To pierwsza w Polsce, zakrojona na tak dużą skalę, tego rodzaju publikacja poświęcona czasopiśmiennictwu polskiemu wychodzącemu po 1989 roku. *

Leksykon jest wspólnym przedsięwzięciem przeszło pięćdziesięciu osób, wśród których znaleźli się cenieni na arenie ogólnopolskiej redaktorzy pism, krytycy literaccy, literaturoznawcy, teatrolodzy i filmoznawcy związani z różnymi środowiskami, instytucjami i uczelniami wyższymi (Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim).

W książce opisano ponad 150 tytułów i ponad 2500 nazwisk. Poszczególne hasła zawierają genezę pisma, jego historię, profile, zasięg oddziaływania, zawartość poszczególnych numerów oraz biliografię.

Leksykon pełni przede wszystkim funkcję informacyjną i est pozycją niezbędną dla studentów filologii, kulturoznawstwa, nauczycieli, bibliotekarzy, osób interesujących się życiem literackim.

Dzięki przyjęciu szerokiej definicji pism kulturalnych, funkcjonujących często na granicy wielu dziedzin sztuki, w polu zainteresowań autorów leksykonu**znalazły się pisma mające już długą historię(np. „Nowe Książki”, „Teatr”, „Twórczość”), ale i **takie, które na rynku funkcjonowały krótki czas („bulion”, „Dwukropek”, „Teka”); mające niekwestionowaną pozycję („Nowy Nurt”, „Odra”, „Literatura na Świecie”), ale i takie, które mogą ją dopiero zdobyć; pisma „młodoliterackie” („Kursywa”, „Red.”, „Undergrunt”), ale i reprezentujące pokolenie tzw. roczników sześćdziesiątych („brulion”); pisma wychodzące jedynie w wersji papierowej („Res Publica Nowa”), ale i posiadające jedynie edycję elektroniczną („artPAPIER”, „verte”); pisma, które zyskały zasięg ogólnopolski, ale i te, które nie wyszły poza opłotki swego regionu („Teraz my?”, „Siódma Prowincja”); pisma sprofilowane ogólnokulturowo („Lampa”, „Portret”) i cechujące się zacięciem „akademickim” („Pamiętnik Literacki”,
„Ruch Literacki”, „Teksty Drugie”, „Tekstualia”).

d5cz8i6

Jak słusznie zauważył prof. zw. dr hab. Andrzej Zawada: "Mapa czasopism kulturalno-literackich ostatniego dwudziestolecia dotąd nie istniała, a wiedza z tego zakresu jest niezbędna studentom filologii, nauczycielom, bibliotekarzom, uczniom szkół wyższych, puliczności zainteresowanej współczesnością literacką i współczesnym życiem literackim. Cenne są zarówno hasła opisowe, z jakich zbudowany został leksykon, jak też zawarte w tomie informacje bibliograficzne".

Leksykon ukazał się nakładem Wydawnictwa "Śląsk" .

[oprac. GW]

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d5cz8i6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5cz8i6