Trwa ładowanie...
opole
15-04-2013 16:53

Ukazał się drugi tom "Kresowej Atlantydy"

Uzdrowiska i letniska w Truskawcu, Morszynie, Skolem, Jaremczu i Worochcie - to miasta opisane w drugim już tomie "Kresowej Atlantydy" prof. Stanisława S. Niciei. Tytułowe Atlantydy to ok. 200 miast na wschodzie, które Polska straciła po II wojnie światowej.

Ukazał się drugi tom "Kresowej Atlantydy"Źródło: "__wlasne
d2fxl8t
d2fxl8t

Uzdrowiska i letniska w Truskawcu, Morszynie, Skolem, Jaremczu i Worochcie - to miasta opisane w drugim już tomie "Kresowej Atlantydy" prof. Stanisława S. Niciei . Tytułowe Atlantydy to ok. 200 miast na wschodzie, które Polska straciła po II wojnie światowej.

Prof. Stanisław S. Nicieja zapowiedział, że zamierza opisać "utracone Atlantydy" w kilkunastu nawet tomach, które powstają w dużej mierze dzięki Kresowianom i ich potomkom. Przekazują oni opolskiemu historykowi, znawcy Kresów, autorowi wielu książek o Lwowie i Łyczakowie, długoletniemu rektorowi Uniwersytetu Opolskiego swoje fotografie, rodzinne opowieści i wspomnienia. Tak było np. w przypadku braci Rusinków z Otmuchowa (opolskie), 84-letniego obecnie Zbigniewa i 86-letniego Tadeusza, których ród związany był z pensjonatem "Zacisze" w Worochcie, zwanej drugim Zakopanem. Bracia Rusinkowie, których opowieściom Nicieja poświęcił cały podrozdział drugiej "Kresowej Atlantydy", zgłosili się do historyka na początku tego roku z dużą teczką zdjęć i opowieści - nie tylko o rodzinie. Pamiętali np. wizyty w Worochcie skoczka narciarskiego Birgera Ruuda, trzykrotnego medalisty olimpijskiego i czterokrotnego medalisty mistrzostw świata
w narciarstwie klasycznym, który przyjeżdżał tam demonstrować swoje umiejętności, ściągając tłumy.

* Prof. Nicieja zbudował kresowe historie z krótkich opowiastek o znanych i mniej znanych mieszkańcach opisywanych miast lub gościach tych miejsc, opisując ich sukcesy, romanse, zbrodnie czy zdrady.*

Z książki prof. Niciei o Truskawcu można dowiedzieć się nie tylko tego, że ludzie leczyli tam wodą Naftusią kamicę nerkową czy bóle wątroby, ale również tego, że miał tam miejsce romans twórcy "Sklepów cynamonowych" Bruno Schulza i autorki "Medalionów" Zofii Nałkowskiej. Nicieja opisał też, że w 1931 r.w Truskawcu właśnie doszło do jednej z najgłośniejszych zbrodni politycznych II Rzeczpospolitej - zabójstwa senatora Tadeusza Hołówki, jednego z zaufanych ludzi Józefa Piłsudskiego. Inną bohaterką opowieści Niciei jest Elżbieta Michalewska-Ziętkiewicz, jedna z pierwszych kobiet na świecie wykonujących skoki narciarskie, która w 1922 r. wygrała w Worochcie z mężczyznami w pierwszych Mistrzostwach Polski.

d2fxl8t

* Książki z serii "Kresowa Atlantyda" to następstwo kilkudziesięciu artykułów, które ukazały się w ostatnich latach w ramach cyklu "Moje Kresy" w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Cykl sprawił, że kolejne osoby wciąż zwracają się do historyka z nowymi materiałami. Na niedawnej promocji II tomu książki jej autor powiedział, że temat Kresów i związane z nimi opowieści jest jak "śniegowa kula", która toczy się rozpędzona i wciąż narasta.*"Zdaje się, że w którymś momencie będę musiał wydać aneks do poszczególnych tomów, bo wciąż przybywa nowych, niezwykłych, nieznanych dotąd historii o miejscach, które już zostały przeze mnie opisane" - powiedział podczas spotkania autorskiego prof. Nicieja. Zapowiedział, że kolejny tom "Kresowej Atlantydy", w którym mają być opisane m.in. miasto winnic i morelowych sadów - Zaleszczyki oraz Kosów zwany huculskim Davos może się ukazać jeszcze w czerwcu lub lipcu tego roku.

d2fxl8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fxl8t