Trwa ładowanie...

Uczestnicy Kongresu Kultury: media propagują kulturę prostactwa

Uczestnicy Kongresu Kultury: media propagują kulturę prostactwaŹródło: PAP/Jacek Bednarczyk
d4y40zv
d4y40zv

Media ogrywają wielką rolę w propagowaniu i tworzeniu kultury, niestety jest to w głównej mierze kultura prostactwa i kiczu. Misję kulturotwórczą najlepiej wypełnia radio publiczne, najgorzej telewizja - uznali uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej biorący udział w sympozjum „Kulturotwórcza rola mediów”.

Publicysta Jacek Żakowski ocenił, że polskie media tworzą kulturę bardzo aktywnie.
- Warto się tylko zastanowić, jaką kulturę tworzą i czy o taką kulturę nam chodzi (...). Moim zdaniem jest to najgorsza możliwa kultura, jaka istnieje - prostactwa, awantury, piekła i chamstwa - podkreślił.

W jego opinii niezwykle groźną tendencją w ewolucji mediów jest inwazja kiczu.
- Kiczowatość zarzucano już kilka lat temu programom stacji komercyjnych. Jednak kiczowatość dzisiejszych programów obecnych nawet w telewizji państwowej jest nieporównywalnie większa - mówił Żakowski.

Za przykład tego, jak źle się dzieje w polskich mediach, Żakowski podał zbyt rzadkie telewizyjne relacje z obrad Kongresu Kultury Polskiej.

d4y40zv

Witając przybyłego na sympozjum Tadeusza Mazowieckiego Żakowski zapytał go: „Panie premierze, niech pan powie jednym słowem, czego pan się dowiedział z wczorajszych programów informacyjnych o naszych obradach?”. „Niczego” - oparł Mazowiecki.

- Ignorancja obrad Kongresu Kultury Polskiej przez środki społecznego przekazu spowodowana jest, moim zdaniem, faktem, że 80 procent tych, którzy byliby zainteresowani informacją na temat Kongresu, właśnie tu przebywa - żartował psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński.

Podkreślił, że Polacy w ciągu ostatnich dwóch lat dokonali niechlubnej rewolucji dotyczącej uczestnictwa w kulturze.
- W ciągu zaledwie ostatnich dwóch lat wzrósł - z 15 do 100 procent - odsetek Polaków niezainteresowanych uczestniczeniem w tradycyjnych formach kultury. Najbardziej wzrósł odsetek Polaków niezainteresowanych kupowaniem prasy - o 100 proc., ale o 30 proc. Wzrósł odsetek niezainteresowanych chodzeniem do kina, nie wspominając o teatrze - wyliczał prof. Czapiński.

Jego zdaniem, przyczyn tej sytuacji należy upatrywać w tym, że Polacy przenieśli się do internetu.
- W ciągu tych dwóch lat odnotowany został ogromny wzrost czytelnictwa prasy w internecie, podobnie jest z oglądaniem filmów - zwrócił uwagę.

d4y40zv

- Prasa faktycznie jest czymś, co obecnie trochę zanika, telewizja to piękność, ale trochę przekwitła, a radio jest dziarskim staruszkiem. Ma 80 lat, ale trzyma się nieźle – ocenił medioznawca Tomasz Goban-Klas, podkreślając jednocześnie kulturotwórczą rolę radia.

- Uważam, że radio jest niedoceniane. Radio publiczne, w przeciwieństwie do telewizji, pełni rolę kulturotwórczą i to dobrą rolę kulturotwórczą (...) Jeżeli coś ratuje naszą kulturę i język, jest to radio - uznał.

d4y40zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj