Trwa ładowanie...
adam
23-04-2010 13:48

Uczczono 153. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza

Uczczono 153. rocznicę śmierci Adama MickiewiczaŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

W 153. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza , pod pomnikiem wieszcza w parku okalającym pałac w Śmiełowie (Wielkopolska) złożono w środę kwiaty i zapalono znicze.

W Śmiełowie Mickiewicz spędził w 1831 r., tuż przed wybuchem Powstania Listopadowego, swoje ostatnie w kraju wakacje i ma tam od ponad 30 lat swoje muzeum.

Mickiewicz przyjechał do Śmiełowa na zaproszenie Gorzeńskich - ówczesnych właścicieli tego majątku. Poecie zarzucano później, że nie kwapił się do udziału w Powstaniu Listopadowym, lecz romansował w tym czasie z piękną żoną Józefa Łubieńskiego, Konstancją, i w pałacu spędzał czas na rozrywkach.

Kamienny pomnik z medalionem wzniesiono w parku w 1931 r., w stulecie pobytu poety na wakacjach w Śmiełowie. W 1940 r. hitlerowcy zburzyli monument. Dopiero w 1970 r. postawiono w tym samym miejscu nowy pomnik.

d28vbtj

Przed wojną, obok pomnika, postawiono także kamienną ławę, na której w 1988 r. umieszczono tablicę przypominającą epizod z udziałem wieszcza. Kustosz śmiełowskiego muzeum, Ewa Kostołowska, powiedziała w środę PAP, że podczas spaceru we wrześniu 1831 r. Mickiewicz zauważył w parku wyrwane przez wichurę drzewko i powiedział: „Oto nasz obraz, ale tak w wielkim, jak i małym nie traćmy nadziei, ratujmy, co się da i jak się da”. Krótko po tym wsadził w to samo miejsce wyrwane z korzeniami drzewko.

Cytat z tej wypowiedzi umieszczono na kamiennej ławie, a posadzony ponownie dąb rósł do 1924 r., kiedy także został zniszczony przez wichurę. Z jego pnia ówcześni właściciele Śmiełowa, Chełkowscy, wykonali pamiątkowe cegiełki, a obok posadzili rosnący do dziś dąb amerykański. Muzeum w Śmiełowie gromadzi wszelkie pamiątki związane z wieszczem i jego przyjaciółmi. Dzięki finansowej pomocy jednej z największych w Polsce firm zielarskich, w zbiorach znalazły się m.in. oryginalna wizytówka Mickiewicza z 1852 r., tomik Poezji z jego dedykacją wydany w 1829 r. w Petersburgu, listy, autografy, portfel, pudełko czeczotkowe, szachy, a także kałamarz używany przez poetę w Turcji, krótko przed śmiercią.

W pałacu odbywają się dziś spotkania z poetami, mickiewiczologami, sesje naukowe i spektakle teatralne oraz Zajazdy Mickiewiczowskie.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj