Trwa ładowanie...
filozofia
23-04-2010 13:41

Tydzień z Profesorem

Tydzień z ProfesoremŹródło: Inne
d3r9gpk
d3r9gpk

„Tydzień z Profesorem” - pod takim hasłem odbywać się będzie w Radomiu cykl imprez, których głównym bohaterem będzie pochodzący z tego miasta filozof Leszek Kołakowski . 26 października prof. Kołakowski będzie świętował tam 80. urodziny.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, tego dnia filozof odbędzie sentymentalną wycieczkę po Radomiu.
– Najpierw uda się na ulicę Niedziałkowskiego 26, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Potem przejdzie pod budynek dawnej szkoły, gdzie obecnie znajduje się bank. Tutaj odbędzie się inscenizacja jednej z bajek autorstwa Kołakowskiego w wykonaniu radomskiego Teatru Poszukiwań – powiedziała Metzger.

Kolejnym etapem wędrówki profesora ma być park w centrum miasta, gdzie stanie loteria fantowa.
– Pamiętam, że w parku Kościuszki była kiedyś loteria fantowa, na której ja wygrałem gipsowe popiersie Napoleona. Potem jednak dowiedziałem się, że ten Napoleon to był zły człowiek, który okropne wojny wszczynał i mnóstwo krwi przelał. Wtedy to popiersie potłukłem. Taki byłem zasadniczy – wspominał kiedyś Kołakowski .

W trakcie wizyty w Radomiu Leszek Kołakowski odwiedzi też grób matki.

d3r9gpk

Zaplanowano również nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, podczas której krótką laudację wygłosi filozof prof. Mirosław Żelazny.Potem nastąpi m.in. wręczenie medalu Bene Merentis przyznawanego zasłużonym radomianom.

Wizycie prof. Kołakowskiego towarzyszyć będą wystawy przygotowane przez uczniów radomskich szkół oraz wycieczki po miejscach z nim związanych. Zaplanowano także projekcję filmu „Profesor” o Leszku Kołakowskim i spotkanie z jego reżyserem Marią Zmarz-Koczanowicz. W Resursie Obywatelskiej wystawiona zostanie specjalna księga, do której każdy będzie mógł wpisać życzenia dla profesora.

Leszek Kołakowski urodził się w 1927 roku w Radomiu. Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej. Z miastem wiążą go liczne wspomnienia, na radomskim cmentarzu znajduje się grób jego matki. W 1993 Rada Miejska w Radomiu przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia.

d3r9gpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r9gpk