Trwa ładowanie...
szwecja
23-04-2010 13:52

Tydzień Bergmanowski w Szwecji

Share
Tydzień Bergmanowski w SzwecjiŹródło: AFP
d4j2qsi

Pokazy filmów Ingmara Bergmana , dyskusje o jego twórczości oraz inauguracja konkursu na film inspirowany dziełami mistrza - to imprezy organizowane w ramach Tygodnia Bergmanowskiego, który trwa na szwedzkiej wyspie Faroe.

Wśród gości specjalnych jest przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej, znany reżyser Wim Wenders.

d4j2qsi

Lokalizacja imprezy na wyspie Faroe - leżącej u południowo-wschodnich wybrzeży Szwecji – jest nieprzypadkowa. To właśnie tam przez wiele lat mieszkał i tworzył wybitny szwedzki reżyser Ingmar Bergman - który zmarł w 2007 roku, tam również jest pochowany.

Miłośnicy twórczości Bergmana już od wtorku oglądają jego filmy, biorą udział w seminariach poświęconych jego twórczości, odwiedzają miejsca, w których realizowano zdjęcia do jego słynnych filmów. Temat przewodni tegorocznej, szóstej edycji festiwalu to „Młody Bergman”. W związku z tym prezentowane są także wczesne, pochodzące z lat 40. i mniej znane filmy artysty.

Wim Wenders pokaże w sobotę na Faroe swój najnowszy film, „Palermo Shooting”. Poprowadzi też organizowane po raz pierwszy w ramach tego festiwalu warsztaty Masterclass, skierowane do młodych filmowców i studentów reżyserii.

d4j2qsi

Gośćmi festiwalu są również meksykański reżyser Enrique Rivero - laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody za Debiut im. Ingmara Bergmana , przyznanej na festiwalu w Goeteborgu, oraz szwedzka aktorka i reżyserka Gunnel Lindblom, która przez ponad 50 lat współpracowała z Bergmanem .

W niedzielę - ostatniego dnia Tygodnia - o zachodzie słońca, nad brzegiem morza, wśród charakterystycznych dla wyspy Faroe skał, wystawiona zostanie jednoaktówka Bergmana pt. „Duchowa przypadłość”, która po śmierci reżysera stała się jedną z jego najczęściej grywanych sztuk.

Poza oficjalnym programem, festiwal zdominowały dyskusje na temat przyszłości domu Ingmara Bergmana . W maju dom został wystawiony na licytację przez londyński dom aukcyjny Christie's. Niepokoi to wielbicieli twórczości reżysera, którzy obawiają się, że posiadłość trafi w prywatne ręce.

d4j2qsi

W celu ratowania dziedzictwa reżysera powstała niedawno Fundacja Bergmancenter, poszukująca osób, które kupią dom i przeznaczą go na działalność kulturalną. Oferty w aukcji dotyczącej tej posiadłości można składać do 20 sierpnia. Z kolei 28 września na aukcji w sztokholmskim domu aukcyjnym Bukowskis będzie można kupić elementy ruchomego majątku Bergmana i pamiątki po reżyserze.

Ernst Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 r. w Uppsali. Woody Allen powiedział o Bergmanie, że był on prawdopodobnie największym artystą filmowym, uwzględniając wszystkich od czasu wynalezienia kamery filmowej. Bergman zrealizował ponad 50 filmów, wśród nich najsłynniejsze – „Siódmą pieczęć”, „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Szepty i krzyki”, „Jesienną sonatę”, „Sceny z życia małżeńskiego”. Trzy razy zdobył Oscara - za „Źródło” (1959), „Jak w zwierciadle” (1961) oraz „Fanny i Aleksander” (1983). Zmarł 30 lipca 2007 r. w wieku 89 lat w swym domu na wyspie Faroe.

d4j2qsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j2qsi