O powołanie komisji trójstronnej z udziałem przedstawicieli Związku Zawodowego Twórców Kultury Polskiej (ZZTKP), rządu i parlamentu, o zwiększenie środków na finansowanie kultury do 1 proc. budżetu państwa i przyjęcie ustawy o ubezpieczeniu społecznym twórców i ich rodzin zaapelowali we wtorek w uchwale uczestnicy Kongresu Twórców Kultury Polskiej, który obradował w Toruniu.
Kongres zorganizował Związek Zawodowy Twórców Kultury Polskiej, a udział w nim wzięli również przedstawiciele 20 innych związków i stowarzyszeń twórczych.
Wiceprzewodniczący Związku prof. Paweł Bromski komentując inicjatywę powołania komisji trójstronnej, przyznał, że według polskiego prawa związkowego reprezentatywnym związkiem zawodowym może być związek skupiający 300 tys. członków, a tylu niestety nie ma twórców w kraju.
- My jednak uważamy, że mamy podstawę do występowania o uznanie nas za związek reprezentatywny. Temu m.in. służył nasz kongres. W obradach uczestniczyli przedstawiciele związków i stowarzyszeń, reprezentujący przynajmniej 95 proc. polskich środowisk twórczych - powiedział Bromski. Projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym twórców kultury i ich rodzin przygotował prof. Grzegorz Górski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W projekcie zapisano, że twórcą kultury są osoby, które w sferze sztuki tworzą w szczególności dzieła o charakterze trwałym, to jest utwory słowne, muzyczne, wizualne, a także osoby uczestniczące w procesie twórczym, to jest artyści wykonawcy, realizatorzy dźwięku, prezenterzy radiowi i telewizyjni oraz tłumacze form literackich i dzieł audiowizualnych.
Dokument przewiduje m.in. utworzenie Kasy Ubezpieczeń Społecznych Twórców Kultury, płacenie przez twórców składek w wysokości 10 proc. zadeklarowanego przychodu z działalności twórczej.
- Nasz kongres otrzymał patronat honorowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To nam daje pewną nadzieję, że prezydent skorzysta z własnych uprawnień legislacyjnych i zaopiekuje się tym projektem. Na dziś jest to projekt społeczny, a więc wymaga podpisów 500 tys. obywateli lub 18 posłów - zaznaczył Bromski.
Uczestnicy kongresu przyjęli stanowisko, w którym wyrazili poparcie dla starań Torunia w sprawie przyznania miastu statusu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Związek Zawodowy Twórców Kultury Polskiej powstał przed rokiem. Według przewodniczącego Krzysztofa Dzikowskiego, związek zrzesza około 200 członków.