Trwa ładowanie...
d11puq7
turcja
23 kwietnia 2010, 13:49

Turcja przywraca obywatelstwo poecie Hikmetowi

d11puq7
d11puq7

Turcja przywróciła obywatelstwo poecie Nazimowi Hikmetowi Ranowi - komuniście, który zmarł na wygnaniu w Moskwie jako obywatel Polski i w którego żyłach płynęła również polska krew.

Wicepremier Turcji Cemil Cicek poinformował, że w poniedziałek członkowie rządu podpisali dekret anulujący odebranie Hikmetowi obywatelstwa po jego ucieczce w 1950 roku z Turcji. Obywatelstwo odebrano Hikmetowi w 1959 roku.

- Przewiny, które sprawiły, że swego czasu odebrano mu obywatelstwo, nie są już uważane za przestępstwo - powiedział Cicek.

Nazim Hikmet, jeden z najważniejszych twórców XX-wiecznej literatury tureckiej, w Turcji pozostaje postacią kontrowersyjną ze względu na marksistowski światopogląd, który na kilkanaście lat zaprowadził go do więzienia. Lewicowe partie tureckie od dawna apelowały o przywrócenie poecie obywatelstwa.

Tureccy twórcy, m.in. noblista Orhan Pamuk , od dawna uważali przypadek Hikmeta za przykład prześladowań intelektualistów w Turcji. Dzieła Hikmeta były swego czasu w Turcji na indeksie.

d11puq7

Zdaniem wielbicieli twórczości Hikmeta, przywrócenie mu obywatelstwa to sygnał, że Turcja staje ponad podziałami z przeszłości, między lewicą a nacjonalistami, które doprowadziły do przewrotu wojskowego w latach 80.

Hikmet, w Turcji nazwany gigantem o błękitnych oczach, stał się jednym z najbardziej znanych na Zachodzie tureckich poetów. Jego dzieła przetłumaczono na ponad 50 języków; na polski przekładano jego wiersze wielokrotnie.

Urodził się 20 listopada 1901 roku w Salonikach, należących wówczas do imperium ottomańskiego. Zmarł w Moskwie w 1963 roku i tam został pochowany.

Cicek poinformował, że decyzja o sprowadzeniu zwłok poety do Turcji pozostaje w gestii rodziny.

Pradziadem Hikmeta był Polak Konstanty Borzęcki - Mustafa Dżelaleddin Pasza, uchodzący za jednego z ojców nowoczesnego tureckiego patriotyzmu. Borzęcki - uczestnik powstania poznańskiego z 1848 roku, żołnierz Legionu Polskiego na Węgrzech w 1849 roku - osiedlił się w Turcji i przeszedł na islam. Kapitan tureckiego sztabu generalnego, a pod koniec życia - generał dywizji, Dżelaleddin Pasza brał udział we wszystkich wojnach prowadzonych przez Turcję od 1852 roku.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj