Turcja jest honorowym gościem 60. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem.
We wtorek po południu uroczyście otwarto tegoroczne jubileuszowe targi, będące największym na świecie spotkaniem księgarzy, twórców i czytelników. Dla publiczności targi będą otwarte od środy.
Do Frankfurtu przyjechało w tym roku 7373 wystawców ze 100 krajów, w tym 50 z Polski.
Jak poinformował w komunikacie Instytut Książki, będący organizatorem polskiego stoiska na targach, centralnym motywem ekspozycji będzie wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Herberta . Obejmie ona przekłady książek poety - w sumie około 100 pozycji.
Wystawę, złożoną z 11 plansz ilustrowanych rysunkami z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej, zaprojektowała dla Instytutu Książki Paulina Bednarz-Łuczewska.
W oficjalnym otwarciu frankfurckich targów wzięli udział prezydent Turcji Abdullah Gul, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier oraz turecki laureat literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk .
Pisarz podkreślił w wystąpieniu, że w Turcji wciąż istnieją ograniczenia wolności myśli.
- Nadal utrzymuje się niestety skłonność tureckiego państwa do zakazywania książek i karania pisarza - powiedział Pamuk , wskazując na artykuł 301 tureckiego kodeksu karnego, przewidujący kary za obrazę narodu tureckiego i wykorzystywany często do prześladowania pisarzy i dziennikarzy.
Zarzucił władzom Turcji blokowanie dostępu do wielu zachodnich stron internetowych.
- Rządzącym może wydawać się to słuszne, ale my - pisarze, wydawcy i artyści oraz każdy, kto bierze udział w życiu kulturalnym - nie możemy tego pojąć, bo nasza kultura i literatura i tak są rozpowszechniane na całym świecie - dodał Pamuk .
Kuratorzy tureckiej ekspozycji zapewniali jednak we wtorek dziennikarzy, że Turcja chce zaprezentować się na targach jako kraj barwny, różnorodny i otwarty na świat. Zaprezentuje nie tylko książki, ale także dorobek teatru, muzyki czy tańca.
W ciągu pięciu dni odbędą się dyskusje na temat literatury tego kraju, w tym twórczości mniejszości narodowych - Kurdów i Ormian - jak również na temat doświadczeń wydawców związanych z kruchą wolnością słowa w Turcji.
Oprócz literatury tureckiej jednym z głównych tematów targów we Frankfurcie jest digitalizacja i publikacja książek w internecie. Ponad połowa z 400 imprez towarzyszących targom poświęcona jest cyfrowemu przetwarzaniu książek, a 30 procent wystawionych obiektów to produkty cyfrowe.
Na wtorkowej konferencji prasowej brazylijski pisarz Paulo Coelho ocenił, że wydawcy i autorzy powinni postrzegać internet bardziej jako szansę niż zagrożenie. Coelho raz na miesiąc publikuje w sieci skróconą wersję jednego utworu.
W sumie wszyscy wystawcy zaprezentują na targach 402.000 tytułów. Targi potrwają do niedzieli 19 października.