Trwa ładowanie...

Tłumy na prezentacji rękopisu "Dzienniczka" św. Faustyny

Tłumy krakowian oraz pielgrzymów przybyły w niedzielę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, aby zobaczyć rękopis Dzienniczka św. siostry Faustyny Kowalskiej. Jest to jego pierwsza publiczna prezentacja.

Share
Tłumy na prezentacji rękopisu "Dzienniczka" św. FaustynyŹródło: Inne
d49l2r3

Tłumy krakowian oraz pielgrzymów przybyły w niedzielę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, aby zobaczyć rękopis Dzienniczka św. siostry Faustyny Kowalskiej . Jest to jego pierwsza publiczna prezentacja.

"Na wystawie można zobaczyć między innymi fragment Dzienniczka , w którym siostra Faustyna opisuje objawienie jakie miała 22 lutego 1931 r. w Płocku. Jest to objawianie obrazu Jezusa Miłosiernego i to wydarzenie rozpoczyna jej prorocką misję. Drugi zeszyt, który jest otwarty w gablocie to ostatni napisany przez nią. Pochodzi on z czerwca 1938 r. Mówi o tym, że nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka jak poznanie Boga w tajemnicy jego miłosierdzia" - powiedziała PAP siostra Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Jak dodała wystawienie w tym roku na widok publiczny oryginalnego Dzienniczka , jest związane z przygotowaniami do jubileuszu 150 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce.

Zwiedzający nie kryjąc wzruszenia podkreślali m.in widoczne zmiany w charakterze pisma s. Faustyny - w młodości pisała bardzo "ciasno", zaś w późniejszym wieku pisała większymi literami.

d49l2r3

* Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec k. Kutna (obecnie woj. łódzkie) jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel.* Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Pan Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego.

W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako Dzienniczek . Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

Na wystawie oprócz oryginału można było zobaczyć m.in. wydanie Dzienniczka przetłumaczone na inne języki, w tym orientalne.

d49l2r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49l2r3