Trwa ładowanie...

Trzy jednoaktówki Becketta w Teatrze Słowackiego

Trzy jednoaktówki Becketta w Teatrze SłowackiegoŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Spektakl „Urodził się i to go zgubiło”, składający się z trzech rzadko wystawianych jednoaktówek Samuela Becketta , reżyseruje 999Antoni Libera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera sztuki w najbliższy piątek.

Antoni Libera , uznawany za największego polskiego znawcę twórczości Becketta , do swojego spektaklu wybrał i przetłumaczył trzy jednoaktówki z różnych okresów twórczości irlandzkiego dramaturga: „Fragment Dramatyczny II” (koniec lat 50.), „Kroki” (1975) oraz „Partia Solowa” (1979).

Jak wyjaśnił reżyser, utwory te łączy nie tylko to, że bardzo rzadko goszczą na polskich scenach, ale także fakt, że składają się na pewien cykl estetyczny i przedstawiania świata.

d2olowy

– Głównym bohaterem wszystkich trzech jednoaktówek jest istota ludzka, która boryka się z losem, nie wie, co z tym życiem zrobić, zmaga się z zagadką istnienia w najgłębszym, filozoficznym sensie – powiedział Libera .

Jak zaznaczył, „Fragment Dramatyczny II” utrzymany jest w konwencji humorystycznej i komicznej, „Kroki” – tajemniczo-elegijnej, a „Partia Solowa” – ponurej i tragicznej.

Antoni Libera , oprócz reżyserowania, pojawia się też na scenie w „Partii Solowej”. W „Krokach: grają aktorki Teatru Słowackiego: Dominika Bednarczyk i Małgorzata Ząbkowska-Kołodziej, a we „Fragmencie Dramatycznym II” występują: poeta i pisarz Bronisław Maj oraz reżyser teatralny Józef Opalski.

Krakowska premiera spektaklu wpisuje się w ogólnoświatowe obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Samuela Becketta .

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj