Trwa ładowanie...
paweł
23-04-2010 13:20

Tryptyk rzymski na żywo w radio

Tryptyk rzymski na żywo w radioŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego młodzi aktorzy czytali wczoraj _****Tryptyk rzymski_**Tryptyk rzymski Jana Pawła II. Godzinny spektakl z udziałem publiczności, objęty honorowym patronatem przez prymasa Polski Józefa Glempa, transmitowany był **na żywo w Radiu Bis.

Reżyser przedstawienia Janusz Kukuła zapowiadał, że czytanie papieskiego tryptyku ma nawiązywać do tradycji teatru rapsodycznego, w którym aktorskich sił próbował przed laty autor poematu. Stąd oszczędna scenografia - na scenie stały tylko krzesła dla aktorów oraz podesty: mniejsze dla części widzów i duży dla zespołu "Concerto Avenna", grającego z wdziękiem barokowe utwory Arcangelo Corellego.

Na tylnej ścianie sceny publiczność mogła oglądać filmy: pierwszy stanowiły zdjęcia przechodniów na szerokim chodniku, drugi - malowidła Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, którym Ojciec Święty poświęcił w tryptyku wiele miejsca. Najważniejsze jednak miały być słowa.

Młodzi aktorzy różnie radzili sobie z ich interpretacją. Na wielkie brawa zasłużył z pewnością Piotr Adamczyk, który podawał strofy z lekkością, ale i z zadumą. Nieźle radził sobie też Krzysztof Banaszyk, aktor z dobrymi warunkami głosowymi i dużymi możliwościami interpretacyjnymi.

Reszta czytających wydawała się gubić w kolejnych tekstach papieża i długo szukała odpowiedniego rytmu. Albo "Tryptyk rzymski" okazał się dla nich zbyt trudny, albo za słabo się przygotowali. Z drugiej strony przyznać trzeba, że scenariusz nie ułatwiał im zadania, bo szatkowanie poematu na krótkie, dwu- lub trzyzdaniowe kwestie wydaje się pomysłem chybionym.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj