Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:35

Trwają przygotowania do obchodów 50-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Trwają przygotowania do obchodów 50-lecia Wrocławskiego Teatru PantomimyŹródło: Inne
d12s0fz
d12s0fz

Trwają przygotowania do obchodów 50-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy, które rozpoczną się na początku listopada wystawą poświęconą założycielowi teatru, nieżyjącemu już Henrykowi Tomaszewskiemu.

Uroczystości zakończą na początku grudnia prezentacją spektaklu „Dusioł” w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Wystawa „Ogród miłości” będzie poświęcona Tomaszewskiemu i jego 40-letniej działalności w Teatrze. Ekspozycja zostanie otwarta 4. listopada we wrocławskim Ratuszu. Aktorzy Teatru zaprezentują wtedy także 20-minutowy spektakl/prezentację.

d12s0fz

– Mamy nadzieję gościć tego dnia wielu wspaniałych ludzi, którzy przez lata byli związani z naszym teatrem – mówi dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Aleksander Sobiszewski.
Dodał, że choć w teatrze z reguły pracowała grupa licząca ok. 30 osób to jednak rotacja była bardzo duża i dzisiaj nie sposób zliczyć ilu aktorów, mimów czy tancerzy przewinęło się przez wrocławską pantomimę.

W trakcie uroczystości odbędzie się także promocja albumu Wrocławski Teatr Pantomimy 50 lat – pierwszego tego typu, w którym udało się zgromadzić 500 zdjęć dokumentujących wszystkie spektakle przygotowane przez teatr. Sobiszewski zapewnił, że w albumie znajdą się zdjęcia wybitnych fotografików nie tylko polskich, ale i z całego świata, którzy robili zdjęcia podczas spektakli, prób czy innych zdarzeń związanych z teatrem pantomimy.

W ramach obchodów związanych z 50-leciem Pantomimy zostaną jeszcze odsłonięte dwie tablice upamiętniające Henryka Tomaszewskiego. Jedna – w miejscu gdzie mieszkał, czyli przy ul. św. Jadwigi we Wrocławiu, druga – w miejscu, w którym pracował, czyli we Wrocławskim Teatrze Pantomimy przy alei Dębowej.

Natomiast Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych przygotowuje „Linię ciała w teatrze”. Będzie to seminarium obejmujące warsztaty, spotkania i pokazy oraz prezentację zarejestrowanych spektakli Teatru.

Wrocławskie obchody zakończy prezentacja spektaklu „Science fiction”, który wyreżyserował Sobiszewski. Przedstawienia odbędą się 25 i 26 listopada na Scenie na Świebodzkim. 18 listopada wrocławianie obejrzą na deskach teatru kameralnego spektakl „Dusioł”.

d12s0fz

Wrocławski Teatr Pantomimy został założony w 1955 r. przez Henryka Tomaszewskiego. Najpierw jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1958 r. scena uzyskała status teatru zawodowego i od tej pory funkcjonuje pod obecną nazwą. W 1969 r. przy teatrze powstało Studium Pantomimiczne.

Tomaszewski to wybitny polski tancerz, choreograf, reżyser i autor scenariuszy. Był dyrektorem, kierownikiem artystycznym i autorem wszystkich realizacji wrocławskiej sceny aż do śmierci w 2001 r. Był znanym kolekcjonerem zabawek, zwłaszcza starych lalek, o których mawiał, że każda ma swoją historię i duszę.

d12s0fz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12s0fz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj