Trwa ładowanie...
dc6ecxn
gorzów wielkopolski
03-01-2014 15:13

Trwa nabór zgłoszeń do konkursu o Lubuskie Wawrzyny

Biblioteki wojewódzkie w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. zachęcają do udziału w kolejnej edycji Lubuskich Wawrzynów - Literackiego i Naukowego oraz po raz pierwszy Dziennikarskiego. Termin przyjmowania zgłoszeń upłynie 24 stycznia br.

dc6ecxn
dc6ecxn

Biblioteki wojewódzkie w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. zachęcają do udziału w kolejnej edycji Lubuskich Wawrzynów - Literackiego i Naukowego oraz po raz pierwszy Dziennikarskiego. Termin przyjmowania zgłoszeń upłynie 24 stycznia br.

Wawrzyn Literacki zostanie przyznany po raz 20. Jest przeznaczony dla autorów książek literackich (poezja, proza, dramat) wywodzących się z województwa lubuskiego lub obecnie zamieszkujących na jego terenie, a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach - powiedziała PAP Małgorzata Domagała z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.

Wawrzyn Naukowy ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub obecnego województwa lubuskiego.

Wawrzyn Dziennikarski ma za zadanie promować dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich - reportaż, publicystyka - odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.

Warunkiem zgłoszenia książek do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Naukowego jest dostarczenie osobiście lub pocztą trzech egzemplarzy publikacji, natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego wymagane są co najmniej cztery publikacje (każda w 3 egzemplarzach).

dc6ecxn

Historia Lubuskiego Wawrzynu Literackiego sięga 1994 roku. Pomysłodawcą nagrody był zielonogórski oddział Związku Literatów Polskich. Celem nagrody jest promocja literatury powstałej w regionie. Jury konkursu bierze pod uwagę książki prozatorskie, poetyckie, eseje literackie, utwory dramatyczne. Do 2005 roku przyznawano dwie nagrody - w dziedzinie prozy i poezji; z czasem podział ten przestał istnieć.

Lubuski Wawrzyn Naukowy jest natomiast nagrodą za najlepszą książkę roku o tematyce regionalnej. Przyznawany jest od 2006 roku, corocznie za rok miniony (podobnie jak Wawrzyn Literacki), a celem nagrody jest promocja książek o woj. lubuskim. Wawrzyn otrzymuje autor książki dotyczącej dziejów i współczesności regionu za jej walory naukowo-edukacyjne i popularyzatorskie.

W 2013 roku Lubuski Wawrzyn Literacki otrzymał Krzysztof Fedorowicz za powieść "Gruenberg" opublikowaną w 2012 r. przez wydawnictwo Libron z Krakowa, a Wawrzyn Naukowy odebrał Przemysław Bartkowiak za książkę pt. "Dzieje harcerstwa na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989".

Laureaci tych wyróżnień otrzymują srebrne pióra i nagrody finansowe ufundowane przez organizatorów i partnerów.

dc6ecxn

W 2014 roku nowością będzie Lubuski Wawrzyn Dziennikarski. Partnerem organizacji konkursu w tej dziedzinie jest Lubuski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Gala związana z wręczeniem nagród odbędzie się 27 lutego br. w Wojewódzkiej i Miejskie Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze podczas Czwartku Lubuskiego.

Szczegółowe zasady konkursu i regulaminy znajdują się na stronach internetowych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

dc6ecxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc6ecxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj