Trwa ładowanie...
prywatyzacja
23 kwietnia 2010, 13:21

Trudne wydawnicze fuzje

Trudne wydawnicze fuzjeŹródło: Inne
d44to7r
d44to7r

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne chcą przejąć dwie firmy z branży - Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Wiedzę Powszechną. Po wzmocnieniu grupy wejdziemy na giełdę. Liczymy na stabilnych akcjonariuszy finansowych, np. OFE - mówi Jan Rurański, prezes wydawnictw.

- Analizujemy kondycję Państwowego Instytutu Wydawniczego i Wiedzy Powszechnej. To najbardziej realne cele naszych przejęć - mówi Jan Rurański, prezes WSiP.

Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) wydaje książki głównie z dwóch dziedzin - literatury pięknej i popularnonaukowej. Wiedza Powszechna (WP) z kolei jest największym polskim wydawcą literatury popularnonaukowej i słowników dwujęzycznych oraz jednym z największych wydawców encyklopedii, leksykonów tematycznych, słowników i poradników języka polskiego.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które jest 100-proc. właścicielem WSiP chce zbudować na jego bazie większą grupę wydawniczą.

d44to7r

- Konkrety pojawią się za dwa tygodnie. Zastanawiamy się, czy te spółki podniosą naszą wartość. Nasze zainteresowania dotyczą także przedsiębiorstw prywatnych - dodaje Jan Rurański.

Branża wydawców książek edukacyjnych potrzebuje konsolidacji. Problem w tym, że większość przedsiębiorstw to firmy rodzinne, z którymi nie chcą się rozstać ich założyciele i właściciele. Wielu z nich ma ambicje budowy wokół siebie większych przedsiębiorstw. Przejęciem WSiP była zainteresowana np. kielecka MAC Edukacja. Po fiasku przetargu jej właściciele zapowiedzieli akwizycje innych podmiotów. Tylko zapowiedzieli.

MSP już trzy razy próbowało sprywatyzować WSiP. Za każdym razem, w atmosferze większych lub mniejszych wzajemnych oskarżeń oferentów, przetarg anulowano. Wydawnictwem były zainteresowane koncerny zachodnie i firmy branżowe z Polski. Silnym kandydatem ostatniego przetargu była Agora. Kolejna próba prywatyzacji możliwa jest dopiero po ewentualnych akwizycjach.

d44to7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44to7r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj