TORUŃ: Spotkanie z Angeliką Kuźniak
"Papusza" Angeliki Kuźniak była w zeszłym roku sporym wydarzeniem reporterskim. Na spotkanie z autorką opowieści o Bronisławie Wajs, legendarnej cygańskiej poetce, zapraszamy 10 marca do biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23. Początek o godz. 18.
" Papusza " Angeliki Kuźniak była w zeszłym roku sporym wydarzeniem reporterskim. Na spotkanie z autorką opowieści o Bronisławie Wajs, legendarnej cygańskiej poetce, zapraszamy 10 marca do biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23. Początek o godz. 18.
Książka Angeliki Kuźniak to przede wszystkim niezwykle poruszająca historia życia artystki, dla której popularność stała się prawdziwym przekleństwem. To także fascynujący opis świata, którego już nie ma.
Bronisława Wajs, zwana także Papuszą (po cygańsku lalką), została odkryta przez Jerzego Ficowskiego pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, na poetycki piedestał wyniósł ją sam Julian Tuwim. Niedługo cieszyła się zasłużoną sławą. Wkrótce po literackim debiucie posądzono ją o zdradę romskiego kodeksu. To poważnie odbiło się na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.
W swoją opowieść o Papuszy Angelika Kuźniak wplata obrazy z przedwojennego życia polskich Cyganów; wędrówki taborów, potem rzeź na Wołyniu (jeden z najbardziej przejmujących fragmentów książki), okupacyjną tułaczkę, powojenne przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków. Wiele miejsca poświęca cygańskiemu przywiązaniu do przyrody i wolności. Bezcennym źródłem informacji były dla reporterki pamiętniki Papuszy oraz jej korespondencja z Ficowskim i Tuwimem. Na nich przede wszystkim oparła narrację.
Angelika Kuźniak jest autorką dwóch opowieści reporterskich "Marlene" (Czarne, 2009) i "Papusza" (Czarne, 2013) oraz współautorką dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka "Obwód głowy". Trzykrotnie uhonorowna nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Muller otrzymała w 2010 r. Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.