Trwa ładowanie...
dwdwu9j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
podróż

Tony Blair odwołał podpisywanie książki. Powód: protesty

Z obawy przed protestami były brytyjski premier Tony Blair odwołał zapowiedziany na środę publiczny występ w londyńskiej księgarni Waterstone przy Piccadilly, gdzie miał podpisywać egzemplarze swojej autobiografii A Journey (Podróż) - donosi Sky News.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tony Blair odwołał podpisywanie książki. Powód: protesty
(AFP)
dwdwu9j

W sobotę Blair podpisywał książkę w księgarni w Dublinie, gdzie został powitany gradem butów i jajek przez ok. 200-300 demonstrantów. Jeden z czytelników dopuszczonych do księgarni pod pretekstem zdobycia autografu Blaira podjął wobec niego próbę obywatelskiego aresztu, oskarżając go o zbrodnie wojenne w Iraku.

Oficjalnie jako powód odwołania środowej imprezy Blair podał duże koszty, które musiałaby pociągać za sobą policyjna operacja zapewnienia mu bezpieczeństwa, a także obawy, iż na demonstrację mogą stawić się ekstremiści z Brytyjskiej Partii Narodowej, szukający okazji do bijatyki z lewicą i muzułmanami - przeciwnikami wojny.

W związku z tym nie chce nikogo narażać na koszty i niewygodę.

dwdwu9j

Koszt zapewnienia bezpieczeństwa byłemu laburzystowskiemu premierowi (1997-07) w czasie jego jednodniowego wystąpienia przed komisją dochodzeniową ws. Iraku (tzw. komisja Chilcota) na początku roku oceniono na ponad ćwierć miliona funtów.

W poniedziałek rano Blair wystąpił jako gość w programie telewizji ITV. W mieszkaniu prywatnym naprzeciw studia telewizyjnego wywieszono w oknie napis "Bliar War Crimes" (Bliar to słowo będące połączeniem Blair i "liar" (kłamca), "war crimes" to zbrodnie wojenne).

Jeden z uczestników protestu przed studiem ITV, były bokser, stawił się na powitanie Blaira z workiem do boksowania ucharakteryzowanym na Blaira. Zapraszał chętnych do "wybicia arogancji z głowy" byłego premiera.

Tymczasem uważni recenzenci jego autobiografii wytknęli mu, że wbrew temu, co pisze, nie mógł rozmawiać z księżną Dianą na temat jej związku z muzułmaninem Dodim Al-Fayedem, ponieważ w czasie, gdy z nią rozmawiał w swojej wiejskiej rezydencji Chequers (lipiec 1997 r.), nie była jeszcze w intymnym związku z Dodim.

dwdwu9j

Podróż, dostępna w sprzedaży od 10 dni, jest bestsellerem i zanosi się na to, że znajdzie się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się autobiografii księgarni internetowej Amazon.

Podziel się opinią

Share

dwdwu9j

dwdwu9j
dwdwu9j