Trwa ładowanie...

Tomasz Piątek zdobywcą nagrody Reporterów bez Granic

Podczas Światowego Forum Demokracji w Strasbourgu przyznano nagrodę Organizacji Reporterzy bez Granic i francuskiej telewizji TV5-Monde. Zdobył ją Tomasz Piątek, autor budzącej ogromne emocje książki "Macierewicz i jego tajemnice".

Tomasz Piątek zdobywcą nagrody Reporterów bez GranicŹródło: East News
d3x15l5
d3x15l5

Tomasz Piątek był nominowany w kategorii dziennikarz. Nominację tłumaczono faktem, że autor książki o szefie MON może za swoją publikację trafić do więzienia, a zagrożony jest pozbawieniem wolności nawet na trzy lata. Wniosek w sprawie złożył pod koniec czerwca sam Antoni Macierewicz. Dziennikarz może usłyszeć zarzuty na podstawie artykułów 224, 226 i 231a kodeksu karnego "za zniewagę funkcjonariusza publicznego" oraz "stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych".

Według narracji Piątka - Antoni Macierewicz ma powiązania z rosyjską mafią, przyjaciółmi Władimira Putina, oraz współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Takie stawia w swojej książce tezy, a następnie skrupulatnie je dokumentuje. Zamieścił kilkaset przypisów do źródeł. Wiele z nich jest dostępnych w internecie.

W rozmowie z WP opowiadał o tajemniczych okolicznościach zerwania przetargu na Caracale, rosyjskim tropie w aferze taśmowej i donosicielu SB w otoczeniu ministra obrony. Książka od chwili swojej premiery budzi ogromne emocje. Organizatorzy konkursu podkreślili, że polski autor stał się celem ataków prorządowych mediów, pod jego adresem kierowane są groźby.

Nagroda Wolności Prasy przyznawana jest od 1992 roku. Jej celem jest zwracanie uwagi na istotę wolnego przekazu. Oprócz Polaka nagrodzono również niezależną internetową telewizję Medyascope, którą dwa lata temu założył turecki dziennikarz Ruşen Çakira. I Soheila Arabi, irańskiego fotografa, który zdaniem sądu obrażał na Facebooku proroka Mahometa. Arabi został zatrzymany w listopadzie 2013 roku, skazano go na karę śmierci.

Obejrzyj też: Piątkiem w Macierewicza

d3x15l5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x15l5