Trwa ładowanie...
J. R. R. Tolkien
02-01-2017 16:21

Tolkien pochodził z Gdańska?

J.R.R. Tolkien, jeden z najważniejszych pisarzy w historii, twórca „Hobbita” i „Władcy pierścieni”, mógł pochodzić z Gdańska.

Tolkien pochodził z Gdańska?Źródło: EastNews
d2ap7fb
d2ap7fb

**J.R.R. Tolkien, jeden z najważniejszych pisarzy w historii, twórca „Hobbita” i „Władcy pierścieni”, mógł pochodzić z Gdańska.**

Taką hipotezę wysunął Ryszard "Galadhorn" Derdziński, który od 25 lat bada twórczość pisarza oraz wszystko co z nią związane. Jego zdaniem Tolkienowie mogli przybyć do Londynu z terenu współczesnej Polski. Ostatnim krewnym J.R.R. Tolkiena, który urodziłby się jeszcze w Gdańsku, mógł być Daniel Gottlieb Tolkien (ur. 1747, Gdańsk – zm. 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753 - 1819), prapradziadka J.R.R.

Kluczowy w poszukiwaniach Derdzińskiego jest dokument z 1794 roku, będący relacją z naturalizacji przybyłego z Gdańska Daniela Gottlieba. Kolejne potwierdzenie hipotezy o gdańskim pochodzeniu Tolkienów, badacz znalazł w książkach adresowych. Widnieją w nich Tolkienowie, którzy w XVIII wieku związani byli z cechem kuśnierzy. Mieszkali najpewniej w Dolnym Mieście, około ul. Tandeta lub Teatralnej.

Co ciekawe, w swoich poszukiwaniach Derdziński znalazł jeszcze jednego Tolkiena mieszkającego w Gdańsku na przełomie XVII i XVIII wieku. Michael Tolkien był dowódcą straży jednego z kwartałów gdańskiej straży miejskiej i starszym cechu kuśnierzy.

d2ap7fb

Przypomnijmy – w drugiej połowie XVIII wieku, o Gdańsk, leżący w tzw. Prusach Królewskich, rywalizowały Królestwo Polskie i Królestwo Pruskie. Ostatecznie zwyciężyły Prusy, które w 1772 roku „przy okazji” pierwszego rozbioru Polski zajęły część majątków w mieście, a 21 lat później, przy okazji drugiego rozbioru, dokonały także zaboru Gdańska.

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w dzisiejszej Republice Południowej Afryce, a zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii. Był pisarzem oraz profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Znał kilkanaście języków, a w czasie II wojny światowej uczył się również polskiego.

d2ap7fb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ap7fb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj