Trwa ładowanie...
04-08-2017 14:54

To było jego miłosne zaklęcie. Wydano unikatowy rękopis Baczyńskiego.

Zaczarował ją słowem. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Gorące uczucie na przekór toczącej się wojnie. Oboje byli w konspiracji. 1 sierpnia 1944 razem z innymi stanęli do walki. Najpierw zginął Krzysztof, niedługo potem Basia. On miał dwadzieścia jeden lat, ona ledwie dwadzieścia. Została poezja. Krzysztof Kamil Baczyński żył krótko, ale słowa, które zostawił, niezmiennie, tak jak kiedyś, trafiają prosto w serce. Właśnie wydano unikatowy rękopis jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku.

To było jego miłosne zaklęcie. Wydano unikatowy rękopis Baczyńskiego.Źródło:
d152c23
d152c23

Zaczarował ją słowem. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Gorące uczucie na przekór toczącej się wojnie. Oboje byli w konspiracji. 1 sierpnia 1944 razem z innymi stanęli do walki. Najpierw zginął Krzysztof, niedługo potem Basia. On miał dwadzieścia jeden lat, ona ledwie dwadzieścia. Została poezja. Krzysztof Kamil Baczyński żył krótko, ale słowa, które zostawił, niezmiennie, tak jak kiedyś, trafiają prosto w serce. Właśnie wydano unikatowy rękopis jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku.

Poemat ”Serce jak obłok” powstał sierpniu 1941 roku. Krzysztof Kamil Baczyński zadedykował go matce – Stefanii. Co ciekawe, lektura tego właśnie wiersza skłoniła Barbarę Drapczyńską do nawiązania znajomości z poetą.

Potwierdza to dedykacja niezwykłego tomiku ze zbiorów Biblioteki Narodowej (sygnatura Rps 7973 II), który to, odręcznie przepisany i ozdobiony ilustracjami, był podarunkiem dla Barbary na pierwszą rocznicę ich ślubu.

(img|748097|center)

d152c23

Ten kilkudziesięciostronicowy tomik powstał więc przed 3 czerwca 1943 roku i obecnie po raz pierwszy został wydany.

Poeta wykonał go własnoręcznie, kaligrafując tekst wielokolorowym, wręcz ”szkolnym” pismem. Karty zostały udekorowane czterema akwarelami utrzymanymi w chłodnych, onirycznych barwach. Podobnie wygląda okładka, na której Baczyński namalował żaglowce, morskie głębiny, wulkaniczną wyspę oraz otoczony znakami Zodiaku monogram BB (Barbara Baczyńska).

Rękopis znalazł się w Bibliotece Narodowej w 1963 roku, zakupiony wraz z innymi rękopisami poety od matki Barbary, Feliksy Drapczyńskiej. Wraz z pozostałą spuścizną przechowywaną w BN, stanowią one największy zachowany zbiór rękopisów, rysunków, korespondencji i konspiracyjnych wydań Baczyńskiego, przez których pryzmat widzimy całe życie młodego poety. Całą tę wyjątkową kolekcję można zobaczyć w formie zdigitalizowanej w bibliotece cyfrowej Polona.

Świat Książki w 2016 roku wydał również tomik poezji ”W żalu najczystszym” autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

”Serce jak obłok” , Krzysztof Kamil Baczyński, Wydawnictwo Świat Książki

(img|748103|center)

d152c23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d152c23