W poniedziałek 28 czerwca mija czwarta rocznica śmierci księdza Józefa Tischnera. W tych dniach także w Łopusznej na Podhalu otwarto dom pamięci księdza Józefa Tischnera. Miejsce już teraz zwane jest Tischnerówką.
W drewnianym budynku w stylu góralskim, dobudowanym do ośrodka kultury w Łopusznej, znajdzie się wiele prywatnych pamiątek po księdzu Tischnerze.
Tischnerówka będzie się składała z dwóch izb: dolnej i górnej. W izbie dolnej znajdą się osobiste przedmioty księdza Tischnera: jego biurko, książki, maszyna do pisania, rękopisy, narty i korespondencja z papieżem.
Izba górna zostanie otwarta w listopadzie. W tej części, wyposażonej w kilka instalacji wideo, będzie można obejrzeć krótkie filmy o księdzu Tischnerze i posłuchać jego mniej znanych wypowiedzi. Piotr Młodożeniec opracowuje także krótkie animacje komputerowe, które mają ilustrować myśl księdza Tischnera.
Tischnerówka nie będzie klasycznym muzeum - każdy zwiedzający będzie mógł dotknąć zgromadzonych tam przedmiotów - podkreślają jej twórcy.
Łopuszna jest rodzinną miejscowością filozofa. Na przyjezdnych czeka tam oprócz Tischnerówki także dworek Tetmajerów. Projektantami Tischnerówki są Ewa i Maciej Berbekowie, związani z Teatrem Witkacego w Zakopanem, i Piotr Młodożeniec, artysta z Warszawy.