Trwa ładowanie...

Timothy Snyder wyróżniony

Timothy Snyder wyróżnionyŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Amerykański historyk Timothy Snyder , profesor Uniwersytetu Yale otrzymał w czwartek w Krakowie przyznaną po raz pierwszy statuetkę Galla Anonima - nagrodę za najlepszą książkę dotyczącą historii Polski wydaną w języku obcym.

Nagrodą specjalną za propagowanie historii Polski w świecie uhonorowany został brytyjski historyk Norman Davies.

Nagrody wręczono podczas otwarcia I Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, na który przyjechało do Krakowa ponad 400 naukowców z 35 krajów.

Do konkursu Pro historia Polonorum zgłoszono 45 książek. Kapituła nagrody najwyżej oceniła napisaną przez Snydera biografię Henryka Józewskiego, artysty, żołnierza i jednego z twórców polityki polskiej wobec Ukrainy przed wojną oraz działacza podziemia w czasie II wojny światowej.

Książka Szkice z tajnej wojny. Polskiego artysty misja wyzwolenia Ukrainy Sowieckiej została wydana przez Uniwersytet Yale, za kilka miesięcy ma się ukazać także po polsku.

dgu08q9

– Nagrodzoną biografię autorstwa prof. Snydera cechuje znakomita postawa źródłowa. Prof. Snyder znakomicie łączy perfekcyjny warsztat naukowy z niezwykle błyskotliwą narracją i umiejętnością popularyzacji wiedzy historycznej, co sprawia, że jego książki trafiają do szerokiego kręgu odbiorców – mówił przewodniczący kapituły nagrody, dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Andrzej Banach.

Prof. Snyder dziękował wszystkim, którzy pomogli mu przy pisaniu biografii Józewskiego, w szczególności polskim historykom i archiwistom.

– Biografia była dla mnie tylko środkiem do celu - do zrozumienia stosunków polsko-ukraińskich – powiedział prof. Snyder .

– Józewski to postać, która została zapomniana, ale była bardzo ważna i znana w swoim czasie. Dla mnie ciekawe w historii jest zawsze to, o czym się zapomina. Józewski dla mnie reprezentuje pewien nurt polskiej polityki zagranicznej – wiarę w to że Związek Radziecki upadnie, ale też liberalny, tolerancyjny nurt w polityce wewnętrznej – dodał.

* Snyder wykłada w Yale. Specjalizuje się we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej i w historii nowożytnego nacjonalizmu.* Współpracował z uniwersytetami w Paryż, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvardzie. Jest autorem m.in. pracy Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569-1999, w której opisał ewolucję świadomości narodowych w I Rzeczypospolitej i na jej ziemiach aż do współczesności.

dgu08q9

Nagrodą specjalną uhonorowano w czwartek popularnego w Polsce brytyjskiego historyka Normana Daviesa , autora książek: Boże igrzysko , Powstanie'44 , Europa , Orzeł biały, czerwona gwiazda .
– Prof. Davies dokonał z wielkim powodzeniem - co nie udało się żadnemu z polskich historyków – wprowadzenia historii Polski do światowego obiegi naukowego, zwłaszcza kręgu anglosaskiego – uzasadnił decyzję kapituły prof. Banach.

Davis , dziękując za nagrodę powiedział, że nagrody za całokształt twórczości przyznaje się za coś już skończonego, tymczasem jego praca, pisanie o Polsce nie jest jeszcze skończone.

– Chcemy czy nie chcemy w tym pociągu dziejów jest niemożliwe stać wiecznie w miejscu i patrzeć z nieruchomego punktu, jak on jedzie, a my jesteśmy pasażerami. Ale w pracy historyków niezależność jest bardzo potrzebna i ważna – powiedział o pracy historyków Davies .

Wśród 45 książek wydanych za granicą, zgłoszonych do konkursu Pro historia Polonorum najliczniej reprezentowane były prace niemieckie - 17, zgłoszono też 8 pozycji amerykańskich, 7 węgierskich, 5 brytyjskich, a także książki z Czech, Ukrainy, Rosji, Chorwacji, Słowacji, Francji i Austrii. Połowa pozycji dotyczyła dziejów XX stulecia.

dgu08q9

Kapituła nominowała do nagrody osiem książek: prof. Daniela Bagi z Węgier o związkach Galla Anonima z Węgrami, Jochena Boehlera o zbrodniach Wehrmachtu na ziemiach polskich, ukraińskiego uczonego Ihora Iljuszyna o wydarzeniach 1943-1944 r. na Wołyniu, Amerykanina Jonathana Huenera na temat pamięci o obozie Auschwitz w świadomości i polityce polskiej lat 1945-1979.

Nominowano także prace prof. Hansa-Jurgena Boemelburga poświęconą polskiej myśli historycznej XVI i XVII w., prof. Hunderta Gershona o Żydach w Polsce i na Litwie w XVIII w. oraz dr Waldemara Koenighausa dotyczącą dziejów opactwa cystersów w śląskim Lubiążu.

I Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski zorganizowany przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego potrwa do soboty.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj