Trwa ładowanie...
d1l3use
d1l3use
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
choroba

Terry Pratchett za sądami pozwalającymi na eutanazję

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1l3use

Brytyjski pisarz Terry Pratchett chory na Alzheimera proponuje powołanie trybunałów, które dawałyby ludziom nieuleczalnie chorym prawne zezwolenie na wspomagane samobójstwo. Ma na ten temat wygłosić wykład w poniedziałek wieczorem w Royal College of Physicians.

We fragmentach wykładu pt. „Uścisnąć dłoń śmierci” przekazanych przez światowe agencje, Pratchett twierdzi, że nadchodzi czas, by zalegalizować wspomagane samobójstwo. "Wydaje mi się sensowne, byśmy zwracali się ku profesji lekarskiej, która przez stulecia pomagała nam żyć dłużej i zdrowiej, aby pomagała nam umrzeć spokojnie pośród naszych bliskich, w naszym własnym domu, bez długiego pobytu w poczekalni Boga" - postuluje pisarz.

Pratchett proponuje, by w skład trybunałów wchodził specjalista od prawa rodzinnego oraz lekarz znający się na przewlekłych śmiertelnych chorobach. Niezbędne jest upewnienie się - zaznacza – że osoba, która chce popełnić samobójstwo, jest zdrowa na umyśle i nie znajduje się pod presją innych.

d1l3use

75 proc. Brytyjczyków popiera prawo zezwalające na wspomagane samobójstwo - wynika z sondażu ośrodka YouGov przeprowadzonego z udziałem 2053 osób, opublikowanego w dzienniku „Daily Telegraph”.

Sprzeciwiająca się eutanazji i promująca opiekę paliatywną brytyjska organizacja Care Not Killing opowiada się natomiast za całościowym zakazem wspomaganego samobójstwa, by nie ryzykować nadużyć, których ofiarą mogliby paść ludzie starsi, chorzy i niepełnosprawni.

- Argumentowanie, że jeśli jesteś śmiertelnie chory, to przysługuje ci słabsza ochrona prawna, niż nam pozostałym, jest wysoce dyskryminujące, jak i niebezpieczne - powiedział szef organizacji dr Peter Saunders, cytowany przez portal BBC News.

Zgodnie z wytycznymi prokuratorskimi ogłoszonymi we wrześniu zeszłego roku, w Wielkiej Brytanii urząd prokuratorski ma swobodę decydowania, czy ścigać krewnych, którzy dopomogli osobie śmiertelnie chorej w dokonaniu wspomaganego samobójstwa - na przykład w klinice w Szwajcarii, gdzie eutanazja nie jest karana. Jednocześnie eutanazja nadal jest formalnie zakazana przez brytyjskie prawo.

d1l3use

Podziel się opinią

Share

d1l3use

d1l3use