Trwa ładowanie...
terroryzm
23-04-2010 13:38

Terroryzm okiem naukowca

Terroryzm okiem naukowcaŹródło: Inne
d3r5vw2
d3r5vw2

Poznańscy naukowcy opracowali _Leksykon współczesnych organizacji terrorystycznych_. To pierwsza tego typu publikacja w Polsce, opisująca około 100 powszechnie znanych, ale też marginalnych organizacji terrorystycznych z całego świata.

Według jednego z autorów - dr Piotra Ebbiga z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbiorcami leksykonu - oprócz naukowców, studentów i fachowców zajmujących się bezpieczeństwem - mogą być wszyscy, którzy potrzebują nowoczesnego narzędzia do zrozumienia jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata.

Książka na początku maja trafi do sprzedaży, a ukazała się nakładem wydawnictwa Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarskich UAM.

Drugi z autorów - prof. Sebastian Wojciechowski podkreślił, że leksykon jest częścią programu badawczego pod nazwą Wewnętrzne i międzynarodowe aspekty terroryzmu, realizowanego przez międzynarodowy zespół politologów, prawników, socjologów, ekonomistów i historyków.

Hasła leksykonu przedstawiają historię organizacji, strategie działania, zamachy i źródła finansowania.
– Kluczem doboru organizacji była lista opublikowana przez Departament Stanu USA w 2006 roku. To jest najczęściej stosowana i najpełniejsza klasyfikacja na świecie – podkreślił Wojciechowski.

d3r5vw2

Zaznaczył jednak, że podobnie jak w przypadku definicji terroryzm, jest ich w publikacjach naukowych około 400, również samo klasyfikowanie konkretnych organizacji powoduje spory polityczne i naukowe.
– Dla Rosjan Hamas nie jest ruchem terrorystycznym, dla Amerykanów jest. Z kolei Czeczeńców Rosjanie nazywają terrorystami, a Amerykanie traktują ich jako ruch narodowowyzwoleńczy – powiedział Wojciechowski.

d3r5vw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r5vw2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj